Dalgıcın Rehberi

İrtifada Derinlik Saatleri

Bourdon Tüplü Derinlik Saatleri : Bu tip derinlik saatleri en yaygın tip derinlik saatleridir ve derinliği hakiki derinliğinden az okurlar. Bazılarının üzerinde dönebilen bir kadranla yükseltiye göre sıfırlama yapmak mümkündür. Ayarlanamayan bir Bourdon Tüplü derinlik saatinde hakiki derinliği bulmak için okunan derinliğe 1ft/0.3 metre + her 1000ft/300m. için ilave bir 1ft/0.3m. eklenmelidir. Bu arada yükseklikleri daima 300 m. nin katlarına yuvarlamalısınız. Mesela 2350ft/716 m.de yapılacak bir dalışta derinlik saatinde okunan değere 4ft/1.2 metre ilave etmelisiniz ( hakiki derinliği bulmak için ).

Kapiler Derinlik Saatleri : Kapiler derinlik saatleri çevre basıncının deniz seviyesinden daha az olması sebebiyle derinliği hakiki derinlikten daha fazla gösterirler fakat en ilginç tarafları ise okunan derinlik değerinin teorik derinlik olmasıdır ve ayrıca teorik derinliği bulma hesapları yapılmasına gerek kalmaz. Ancak kapiler derinlik saat 30ft/9m. derinlikten sonra hassas olarak okuyabileceğiniz bir derinlik saati olmadığı için bir elektronik veya Bourdon tüplü derinlik saati ile beraber kullanılmalıdır.

Elektronik Derinlik Saatleri : Elektronik yükseltilerde kullanılabilmelerinde farklılıklar vardır. Bazıları yükselti için kendilerini otomatik olarak kalibre ederler. Bazıları ise dalgıç tarafından ayar edilmelidir. Kullanacağınız derinlik saatlerinin kullanma kılavuzunda gerekli uygulamaları bulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı