DenizcilikGenel KültürManşet

Denizcilerin kütüphaneleri için yeni kitaplar

Naviga Yayınları’nın yeni kitapları çıktı. Amatör denizciliğimizin duayenlerinden Turgay Noyan’ın yeni kitabı Amatör ve Deniz bunlardan sadece biri. Kendine has üslubu ile denizciliğin temel bilgilerini, kurallarını, nezaketini adeta konuşur gibi kaleme alan Turgay Noyan, hem denize yeni yeni merak salanların hem de yıllarını denizde geçirenlerin ilgiyle okuyacağı bilgileri Amatör ve Deniz kitabında buluşturdu.

Amatör ve Deniz, teknik bilgiler, çizimler, kulağa küpe olacak ders niteliğinde hatıralar ve seyir notları içeriyor.

Biz, amatör denizciler, kocaman bir ailenin parçasıyız.

En ufak bir sıkıntıda diğerinin yardımına koşan,

tecrübelerini paylaşan, kendinden gençlere yol gösteren,

sevgi ve saygı dolu büyük bir aile…

İşte Amatör ve Deniz bu ailenin fertlerinden gelen sorulardan biri olan “Turgay ağabey (Noyan) ne zaman bir eğitim kitabı yazacak?” ile başladı; diğer soruların cevaplarıyla zengin bir içeriğe kavuştu.

Amatör denizciliğimizin duayenlerinden Turgay Noyan, bu kitapta kendine has üslubu ile denizciliğin temel bilgilerini, kurallarını, nezaketini adeta konuşur gibi kaleme aldı*.

*Tanıtım bülteninden

Naviga Yayınları’nın ilk şiir kitabı ise Eren İnce Çiftçi’nin kaleminden çıktı. İçinden Deniz Geçen Şiirler, sevdalı gönülleri derin maviye davet ediyor.

Denize gönül verenlerin duyguları her zaman ağır basar. Hele bir de aşıksa! Sakin bir yaz akşamı sahildeki dalgaların şarkısıyla aynı anda kalbinin sesini de dinlemek… Bir maviye gönül verip, bir faniye sevdalanmak…

Eğer bu kişi bir de şair ruhluysa o zaman;

İçinde

Deniz geçen şiirimdin sen benim

Aşka sıfır halim

Dermanını bulan derdim

Ömrüme hoşgeldin

Yedi denizden

Beni Akdeniz’de bulan yarim

diye dizeler dökülür dudaklarından…

Naviga Yayınları’nın en çok satan kitabı Denizde Yaşamak’ın da dördüncü baskısı yapıldı. Bu kitapta Meriç Köyatası yeni başlayacaklar için tekne yaşamının sırlarını kaleme alıyor.

Denizlere açılmaya niyetlendiniz. Ancak tam olarak ne istediğinizden emin değilsiniz. Ne yapmalı, kime sormalısınız? Bu iş aklınıza yatıyorsa ilk adımları nasıl atmalısınız? Akla gelebilecek tüm soruları usta denizci, yazar Meriç Köyatası Denizde Yaşamak adlı bu kitabında cevaplıyor. Denizde Yaşamak’ta tekne seçiminden, amatör denizciliğe başlamak için yapılması gerekenlere kadar her şeyi bulacaksınız. Üstelik de ders alır gibi değil, bir yakınınızla sohbet eder gibi…

Naviga Yayınları’nın tüm kitaplarına www.denizkutuphanesi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Naviga Yayınları hakkında

Yayın hayatına Türk denizcilik kültürüne katkıda bulunmak hedefiyle başlayan Naviga, bugüne kadar bu konuda pek çok adım attı. Bunlardan biri de kitap yayıncılığı oldu.

Naviga Yayınları, Osman Atasoy’un Uzaklar adlı eseriyle başladığı deniz kitapları serisinde uzun sayılmayacak bir sürede; ülkemizin ve dünyanın önemli yazarlarının eserlerini Türk okurlarına kazandırmayı başardı. Bunlar arasında; yelkenle dünya turunun piri kabul edilen Joshua Slocum’un İlk Defa Tek Başına adlı eseri ile Fransız yelkenciliğinin en büyük ustası Bernard Moitessier’nin Uzun Yol, Steven Callahan’ın Başıboş, ünlü kadın yelkenci Ellen MacArthur’un Avucumdaki Dünya, Derek Lundy’nin Tanrı’nın Terk Ettiği Deniz gibi başyapıtları sayabiliriz.

Naviga Yayınları; Turgay Noyan, Meriç Köyatası, Yücel Köyağasıoğlu, Çetin Kent, Cem Kozlu, Aksona Mehmet, Tahsin Ceylan, Haldun Sevel gibi Türk amatör denizciliğinin ünlü yazarlarının eserlerinin de yayıncısı oldu. Osman Atasoy’dan sonra dünya gezgini Türk denizcileri Hülya Leigh, Alim Sür ve Hakan Öge’nin mükemmel eserleri de yine Naviga imzasıyla Türk denizcilerinin kitaplıklarını süsledi.

Minik denizciler için yayınlanan Miçolar Boyuyor ve Banu Öney’in kaleme aldığı Ada ile Denizden Denize, her teknede bulunması gereken Seyir Defteri ile Dr. Özgür Tezcan’ın Denizciler İçin Pratik Sağlık Rehberi de Naviga Yayınları imzasıyla çıktı. Naviga Yayınları’nın birbirinden renkli eserleri Türk okurlarıyla buluşturduğu Popüler Kitaplar Serisi’nin en son üyesi de Turgay Noyan’ın kaleme aldığı Gaziantep’in Tayyareli Yılları.

Denizin tuzundan uzak kalmayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı