Deniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe YazılarıManşetSu Altı

8 yaşında başlayan tutku tarihi koleksiyona dönüştü

Denizin dibini 8 yaşında keşfeden Jeff Hakko, bu tutkusunu ileriki yaşlarında da sürdürdü. Su altına olan aşkı Hakko’yu dünyanın ilk 5’i arasına giren koleksiyonu oluşturmaya kadar götürdü.

8-yasinda-baslayan-tutku-tarihi-koleksiyona-donustu-4188267

Deniz ve sualtı tutkusuyla tanınan Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jeff Hakko, dünyada sadece 5 kişide olan tarihi dalgıç malzemeleri koleksiyonuna sahip. 200 parçadan oluşan koleksiyonda 1860-1955 arasındaki 70 dalgıç başlığı dikkat çekerken, 12 ülkenin de askeri ve sivil dalış malzemeleri bulunuyor. Hakko, İstanbul’daki evinin üst katını ayırdığı koleksiyonunu oluşturulacak bir deniz müzesinde sergilemeyi ve daha çok insana ulaşmayı hedefliyor.

Çocukluğu denizde geçti

Büyükada’da geçen çocukluğu boyunca denizden hiç kopmayan Jeff Hakko, ilk dalış brövesini aldığı 1985’ten sonra tutkusunu yaşam tarzına dönüştürdü. 1990’da İngiltere’de katıldığı bir toplantıda gördüğü dalış başlığını almak için daha sonra Fransa‘ya giden Hakko, böylece dünyanın en büyük koleksiyonlarından birinin temelini attı.
Geniş bir kıyı çizgisi olan ve sualtı arkeolojisi bilim dalının kurulması için temel olan Türkiye’nin pek çok yerinden dalış başlıkları toplamaya devam eden Hakko, günümüze kadar 70 nadide parçayı bir araya getirdi. Öyle ki, elinde tarihi dalış malzemesi olanlar başarılı işadamına ulaşarak değerlendirmesini istedi. Hakko da, çoğunu satın aldığı dalış malzemelerini evinin üst katında geniş bir koleksiyona çevirdi.

Fırsat buldukça dalıyor

Sualtı merakını Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TİNA) yönetim kurulu üyeliği ile ilerleten Hakko, ülkemiz kıyılarının zenginliğini ve dalış tarihini anlatmak için koleksiyonunu İstanbul Deniz Müzesi’nde sergiledi. Hakko, “Eski teknolojinin insanların derinleri keşfetme ihtiyacını nasıl karşıladığını denizseverlerin görmesini isterim. Teknoloji şimdi çok derinlere sorunsuz inmeyi sağlıyor ama yıllar önce insanlar bu ihtiyacı nasıl giderir diye düşünüyorum. Bu nedenle amfora koleksiyoncusu Mustafa Aydemir’in oluşturmaya çalıştığı ilk sivil deniz müzesinde koleksiyonumun sergilenmesini amaçlıyorum” dedi. Yoğun iş yaşantısının yanında deniz tutkusunu dünyanın pek çok yerinde dalarak gideren Hakko, “Büyükada’da yaşarken 8 yaşında eczaneden aldığım deniz gözlü ile su altını keşfetmeye başladım. İş gereği katıldığım toplantılarda bile karşıma deniz tutkumla ilgili şeyler çıktı. Türkiye’nin uzun kıyıları ve zengin tarihi dünyanın pek çok ülkesine örnek oluyor. Daha fazla değerlendirmemiz için bir deniz müzesi kurulması gerekiyor” dedi.

200 parçalık koleksiyon

Şimdiye kadar binlerce kez dalış yapan Jeff Hakko’nun “Tarihi Dalış Malzemeleri” adlı koleksiyonunda yaklaşık 200 parça bulunuyor. Dalış malzemesinde en iddialı markalardan olan İngiliz Siebe Gorman koleksiyonun temelini oluşturuyor. 15 Siebe Gorman markasının yanı sıra, ABD’den 10, Almanya’dan 5, Rusya’dan da 6 dalış başlığı bulunuyor. Koleksiyon; Kanada, Japonya, Çin, Şili, İtalya, İsveç, Danimarka gibi ülkelerden de dalış başlıkları bulunduğu için dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor. Ayrıca, dalgıçların hava almasını sağlayan kompresörler, demir ayakkabılar, bıçaklar ve sualtı fenerleri de koleksiyonu tamamlıyor.

Gökhan Karakaş milliyet.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı