Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Dünya’daki En İyi Dalış Noktaları:TURKS & CAICOS

Turks & Caicos adaları, Miami’nin 575 mil (ya da 75 dk) güney doğusunda yer alırlar. 8 ana ada ve sayısız adacıktan oluşan bu ülkenin nufüsu yaklaşık 20-25.000 civarındadır. Bu sekiz ana adalar, Salt Cay, Grand Turk, South Caicos, Middle Caicos, North Caicos, Providenciales, Parrot Cay ve Pine Cay’dir.

İngiltereye bağlı olan bu bölge de diğerleri (Anguilla, British Virgin Islands, Cayman Islands, Monserrat) gibi BWI posta kodunu kullanmaktadır. (BWI: British West Indies)

Turks & Caicos, dünyanın en güzel sahilleri, eşsiz mercan resifleri, sualtı dalışı, balıkçılık, offshore yatırımcılık, lüks konutlar ve villalar ile meşhurdur. Adalar, doğal güzellikleri tamamen korumaya adanmış olan bir devlet ile korunmaktadır … en iyisi gidip kendi gözlerinizle görün!

Farklı Kişilikler diye bir terim duymuş muydunuz? Turks and Caicos adalarında bu 3 tanedir! Çoğu kişi önce Provo adasını tanır önce: büyük lüks tatil köyleri, kilometrelerce uzanan beyaz kumsallar, golf, restorantlar, gece hayatı ve tabiki muhteşem mercan resifleri. Sonra Grand Turk adası: eğer yolda iki araba yanyana görürseniz, kalabalık bir saate rastgelmişsiniz demektir! Grand Turk adasının zamanın gerisinde kaldığını düşünüyorsanız, önce Salt Cay veya Güney Caicos’a dalmayı bekleyin … Bu aynı bir zaman makinasından çıkıp kendinizi yüzyıllar öncesinde bulmaya benziyor!

Turks & Caicos adalarında muhteşem duvar dalışları mevcuttur.Çünkü tüm adalar zinciri, ekstrem derinliklerden yukarı doğru gelen dev bir deniz dağının tepesinde oturur. İnanılmaz derecede iyi bir görünürlük olan bu mavi sularda, yatay duvar düşüşleri daha etkileyicidir.

Duvarlar Provo’da 13-15 metreden, Grand Turk’te ide 10 metreden başlarlar. Fakat tabi bu duvarlar güzelliğin sadece bir parçasını oluştururlar. Kıyıya doğru yüzemeye başladığınızda, hafifi bir eğimi olan ve kıyıda son bulan muhteşem bir resifi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Providenciales adalarında bulunan Grace Bay’de, uçsuz bucaksız sığ ve eğimli resifler sizi beklemektedir ve inanın sırf bunlar gezmek bile günlerinizi alır!

Turks&Caicos sınır kapısında büyük-şehir stresinizi geride bırakın ve adanın keyfini sürün!Ortalama su sıcaklı 25-30 derece arasında bu olan bu turkuaz sularda dalarken 1,5 mm2lik bir shorty veya 3/2 mm full elbise giyebilirsiniz.

Yılın her döneminde gidilebilecek olan bu cennet adalarda sualtı görünürlük 30 metrenin üzerindedir.

Turks & Caicos’daki en iyi 5 dalış noktası

1. The Endymion

2. Grand Turk

3. West Caicos Wall

4. South Caicos

5. French Cay

Tüm bunların dışında da, oraya kadar gidip de yapmanız gereken bir şey daha var: Sevgilinizle birlikte bakir bir koyda ata binin. Yanınıza da bir piknik sepeti ve güneş şemsiyesi almayı unutmayın! .. iyi eğlenceler …

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı