ManşetSeyahatSeyir DefteriYaşam

Venedik’te Deniz Taksileri

Copyright : Saffron Blaze

Venedik günlük yaşamın neredeyse tamamının suyla ilintili olduğu bir şehir. Yolcu taşımacılığında kullanılan feribotlar (Vaporetti),ticari mavna veya topi’ler (su sıçanı anlamına geliyor), polis, ambulans ve itfaiye hizmetleri yani aklınıza gelen her şey suyun üstndeki trafikte. Gondolları yani Venedik’in en ikonik deniz taşıtlarını da unutmamak gerek. Şimdi aristokrat ailelerin en süslü kişisel taşıma araçları ve de turistik bir araç. İçten yanmalı motorun icadı ile, geleneksel gondolların yerini zamanla Venedik’in klasik su taksileri almaya başladı.

copyright:Justin Ratcliffe

Toplu taşıma için kullanılan modern Venedik taksileri tek bir tasarımcının elinden çıkmamasına rağmen, tasarımı, yerel yönetim mevzuatının bir sonucu olarak standardize edilmiştir. Uzunluğu, genel olarak, yaklaşık 7 metre ve eni ise 2 metre civarında olup en faz 12 yolcu taşıyabilir. 150 beygir gücünde dizel makineler ile sınırlı tutulmuş olup, şehrin tarihi merkezi içinde azami hız sınırı saatte yaklaşık 3 mil’dir. – ve evet, trafik polisleri radar ile ölçüm yapmaktadırlar-. Yüksekliği en düşük seviyedeki köprülerin altından geçebilecek şekilde sınırlandırılmıştır. Venedik’te taksi lisanslarının toplamı 300 adet ile sınırlı ve bu yüzden taksi lisansları çok değerli bir emtia. 4 kişi için yaklaşık 9 saatlik Deniz Taksi ile Venedik turu €350,- civarında.

Çoğu taksi, modern elektronik motorlar ile donatılmışlardır. Bir taksi sürücüsünün genellikle günde 10 saat çalıştığını düşünürseniz modern ekipmanların Venedik kanallarındaki kalabalık trafikte ne kadar işe yaradığını anlayabilirsiniz. Bir Venedik deniz taksisi kısa bir şehir turunda bile sürekli manevralar yapmak zorundadır.Kanalların dar olduğunu, gondolları ve diğer kanal trafiğini trafiğini göz önüne alırsanız bu taksilerin sürücülerinin mesai saatlerinde ne kadar yorulduğunu anlayabilirsiniz. Bu kanallardan bazıları, gelgit akıntılarına bağlı olarak gün boyunca akıntı yönünü değiştirebilmektedir.

copyright:Justin Ratcliffe

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı