SağlıkYaşam

Spor Kazalarında Kafa Travmaları Ölüme Sebep Olabilir

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, sportif faaliyetlerde görülen en sık ölüm sebebinin kafa travmalarına bağlı olduğunu belirtti

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan, Yapılan araştırmalar sonucu spor ve dışarıda yapılan sosyal aktivitelerin, ABD’de genç ve çocuklarda görülen travmatik beyin yaralanmalarının yüzde 21 kadarını oluşturduğunu söyledi.

DR.ERSIN ERDOGAN2

EN FAZLA KAFA TRAVMASI BİSİKLETTE

Sportif faaliyetlerde görülen travmalarda en sık ölüm sebebinin kafa travmalarına bağlı olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, ABD’de her yıl 500.000 kişi bisikletle ilgili kazalar sebebi ile acile başvurmakta olduğunu ve yılda yaklaşık 600 ölümün buna bağlı olduğunu ve bunlarında 3 de ikisinin kafa travması sebebiyl emeydana geldiğini belirtti. Üzücü olanın ise bu kazaların % 85 kadarının uygun kask giyilmesi ile önlenebilecek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erdoğan, spor branşlarına göre kafa travmalarının görülme sıkılığını şöyle sıraladı; “Bisiklette 85 bin 389, Amerikan futbolunda 46 bin 948, beyzbolda 38 bin 394, basketbolda, 34 bin 692, su sporlarında 28 bin 716, futbolda 24 bin 184, kış sporlarında 16 bin 948 ve diğer top oyunlarında 6 bin 883 kişinin kafa travması geçirmektedir”

Ersin Erdogan1
Prof. Dr. Ersin Erdoğan

Beyin sarsıntısının(konküzyon) ne olduğunu ve nasıl farkına varılacağı hakkında da bilgi veren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan, “Başın hızlı hareketi sonucunda mental durumda 30 dakikadan kısa, post-travmatik bellek kusurunun 24 saatten az sürmesi, Travmatik biyomekanik kuvvetler tarafından oluşturulan kompleks bir patofizyolojik durumdur. Hafif travmatik beyin yaralanması olarak tanınır. Beyin sarsıntılarının sadece yüzde 10 kadarında şuur kaybı vardır. Yüzde 15 kadarında semptomlar bir yıldan fazla sürer” dedi.

BEYİN SARSINTISI GEÇİREN KİŞİ HEMEN HASTANEYE GÖTÜRÜLMELİ

Beyin sarsıntısının derecelendirmesi konusunda neler yapılması gerektiğini dile getiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, bilinç kaybı yaşayan sporcunun derhal hastaneye götürülmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, “Sporcuda şuur kaybının olup olmaması dikkate alınmalı. Şuur kaybı varsa süresi çok önemli. Beyin sarsıntısı geçiren sporcuya yaklaşımımızda çok dikkatli davranmalıyız. Sporcuyu ya da beyin sarsıntısı geçiren kişi hemen saha dışına alınmalı. Belirtileri devam ettiği sürece istirahat ettirilmelidir. Beyin sarsıntısı bulguları 15 dakikadan fazla ise ve bellek kaybı varsa en az bir hafta spora katılmamalı. Bilinç kaybı olmuş olan sporcular acil servise götürülmelidir. Sporcu iki kez beyin sarsıntısı geçirmişse 1-4 hafta spora dönmemeli. 3’üncü kez geçirmişse sezonu bitirmelidir. Nihai karar sporcuyu takip eden hekim tarafından verilmeli” diye konuştu.

FUTBOL’DA KAFA TRAVMALARI SIK GÖRÜLÜYOR
Yine ABD’de yapılan bir araştırmada, kolej liginde futbol oynayan futbolcuların % 60 kadarının bir sezonda kafa travmasına bağlı beyin sarsıntısı şikayetlerinin olduğunu ortaya koyulduğunu ifade eden Prof. Dr. Erdoğan, Sporda beyin sarsıntısına neden olan risk faktörlerini nasıl azaltılacağı konusunda da açıklamalarda bulundu: “Sporculara ve spor yapanlara hem oyunda hem de antrenmanlarda güvenli tekniklerin öğretilmesi gereklidir. Beyin sarsıntısının tanınmasını ve olduğunda bunun rapor edilmesini sağlamak çok önemli bir durumdur. Uygun değerlendirme araçları kullanmalıyız. Oyunlardaki travma sebeplerini bulup bunları azaltıcı kurallar koymalıyız. Beyin ve omurilik yaralanmasını engelleyici programlar yapmalıyız.”

Prof. Dr. Ersin Erdoğan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı