Dalgıcın Rehberi

Su Altı Haritası

Kafi derecede doğru su altı haritası yapmak hem kolay hem de zevklidir. Bu iş için şu malzemelere ihtiyaç vardır;

  1. Bir büyük su altı yazı tableti
  2. Su altı pusulası
  3. Dalış lideri kartları
  4. Grafik kağıdı

Bölgenin gerçekçi ve doğru olarak kağıda aktarılması su altı harita yapımında hedeftir, harita tamamlandığında şunları içermelidir ;

  1. Önemli su altı ve su üstü cisimlerini uygun sembollerle göstermeli
  2. Dip yapısının şeklini, tipini ve derinlikleri göstermeli
  3. Giriş ve çıkış noktalarını içermeli

Haritaya başlamadan evel dalış bölgesini çok iyi öğrenmelisiniz. Bunun için deniz haritalarından faydalınılabilir ve bölgede bir seri tanıma dalışları yapabilirsiniz.

Haritayı yapmaya başladığınızda önemli detayları renkli şamandıralarla işaretleyip karaya geri döndüğünüzde doğru olarak haritaya işaretliyebilirsiniz. Tabii bu arada hangi renkli şamandıranın neyi işaretlediğini unutmamalısınız. Sonra su altı detaylarını belirli kerterizlere bağlıyarak haritada yerlerine oturtmalısınız.

Son olarak çeşitli su altı cismlerini dalış lideri kartını kullanarak haritada yerlerine koymalısınız. Karaya döndüğünüzde bu bilgileri kartttan kolayca grafik kağıdına dökebilirsiniz. Dalış bölgelerinin büyüklüğüne bağlı olarak istenirse bölge birkaç dilime bölünerek dilimlerin hazırlanması gruptaki çeşitli kimselere verilebilinir. Haritayı hazırlamaya başladığınızda kullanılan tekniklerin kolay ve zevkli olduğunu farkedeceksiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı