HaberlerManşetYarışlarYelken Sporları

Bir düşten gerçeğe, yelkenciliğin evrimi: Sail GP

Veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi iş adamı Larry Ellison ve beş kez America Cup’ı kazanan Russell Coutts tarafından kurulan yelken ligi Sail GP, önümüzdeki ay, altı katamaranın Sydney Limanı’ndaki Shark Adası’ndan start almasıyla, tasarıdan gerçekliğe ulaşacak.

Larry Ellison

Sail GP, dünyanın en başarılı denizcileri ile gezegenin en hızlı yelkenli teknelerinden, 50 ft uzunluğunda, kanatlı katamaranların yer aldığı gerçek bir küresel lig olacak. Altı ülkeyi temsil eden takımlar, beş tur yarışacak ve final birincisi, 1 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak. 

Russell Coutts

America Cup Erkekler Laser Şampiyonu, 2012 Londra Olimpiyatları birincisi ve olimpiyat gümüş madalya sahibi Avusturalyalı  Tom Slingsby “Daha önce böyle bir şey yapılmadı” diyor. 

Tom Slingsby

“Sail GP, inanılmaz vizyon sahibi bir liderlik ekibi tarafından ön plana çıkan iddialı bir projedir. Sail GP’nin sporu ilerletmek ve ilerletmek konusundaki iddiasından büyük heyecan duyuyoruz ve ortaklaşa çalışarak, milyonlarca kişiye yelken sporuna aşık olmaları için ilham vermeyi hedefleyeceğiz”
Andy Hunt / World Sailing CEO 

Yaklaşık  60 milyar dolar değerinde bir serveti olan, dünyanın en zengin insanlarından Ellison, ligin tüm masraflarını kendisi karşılayacak. Ellison, eğer kaynak sıkıntısı yaşarsa farklı bir franchise modeline gideceklerini belirtiyor.

Team France

Japonya Sail GP skipper’ı Avusturalyalı Nathan Outteridge, Sail GP’yi “Bu yarışta, katamaranlarını kullanan tekne sahipleri yok. Üstelik bu, bireysel değil, ülkelerin birbirleriyle yarıştıkları bir yapı olacak. Teknik anlamda da bu, muhtemelen dünyanın en zor tekne sınıfı” şeklinde açıklıyor.

Team Japan

Sail GP’de, Amerika Kupası’nın aksine, bütün tekneler birbirinin aynısı. Ekiplerin, ölçüm ekibinin onayı olmadan teknelerde herhangi bir değişiklik yapmasına izin verilmiyor.

“Sanırım bu sadece yelken alanında boşluğu doldurmakla kalmıyor, sporumuza gerçekten ulaşma potansiyeline sahip kişiler için yepyeni bir konsept yaratıyor. Yani bu oldukça heyecan verici” diyor Sail GP CEO’su Russell Coutts.

“Sail GP, yüksek performanslı, profesyonel yarışın en başarılı, heyecan verici unsurlarını taşırken; ulus-ulus rekabeti ile birlikte gelen rekabeti de kamçılıyor. Yeni teknolojiler, tekne tasarımı, ticari ortaklıklar ve küresel izleyici katılımının öncüsü olmayı hedefliyoruz. Ancak bu bir teknoloji yarışı değil, ileri seviye katamaranlarda en iyi yelken takımını kurmanın mücadelesi”.
Russell Coutts, Sail GP CEO

Sail GP’nin açılış sezonunda, takımlar altı ülkeyi temsil edecekler: Avusturalya, Çin, Fransa, İngiltere, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri. Beş kişilik mürettebat, birbirinin aynısı 50 ft. katamaranlarıyla yarışacak. Bu yeni tekne sınıfı F50, geçen yıl 35. Amerika Kupası için kullanılan olağanüstü AC50’nin yeniden tasarlanmış, güçlendirilmiş bir enkarnasyonu. Yeni Zelanda’daki Core Builders Composites’te öncü teknisyen ve mühendislerin yönetiminde on iki ay süren geliştirme sürecinden sonra F50’lerin  50-knot (60mph/100kph) bariyerini kırması bekleniyor.

“SailGP yelkenciliğin evrimidir. Tek tip tasarım filomuzdaki aynı derecede inanılmaz teknolojiyle, milli takımlar arasında heyecan verici derecede yakın ve rekabetçi bir yarış görmeyi bekliyoruz. Ve modern, tutarlı bir formatla SailGP, ülkeleri için yarışmak isteyen yetenekli denizciler için yepyeni fırsatlar sağlayacak.”
Larry Ellison, SailGP kurucusu

Team Australia
Team China
Team France
Team Great Britain
Team Japan
Team USA
Sail GP 2019 Yarış Takvimi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı