HaberlerSu Altı

Eskişehir’in İlk Akvaryumu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ETİ’nin desteğiyle hayata geçirilen ‘Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’ kapılarını açtı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’e büyük bir akvaryum yapma fikriyle start alan proje, ETİ’nin 3,5 milyon TL’lik katkısıyla şehre kazandırıldı.

ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı - Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen
ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı – Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

2011 yılında projelendirme çalışmalarına başlanan ‘Büyükşehir Belediyesi Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası’, Türkiye’de belediye işletmesindeki ilk özel sektör katkılı akvaryum olma özelliğini taşıyor. Hayvanat Bahçesi kompleksi içerisinde yer alan ilk akvaryum olarak da nitelendirilen ‘Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’nın yapımı ise 2,5 yıl sürdü.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’nın 21 Ocak 2014 Salı günü düzenlenen açılış törenine Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı’nın yanı sıra Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ile birçok bürokrat ve iş adamı katıldı.

Açılış töreninde konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’in farklı insanların birbirine temas edebildiğini, bu sayede de Anadolu’nun ortasında bir barış adası olarak kaldığını belirterek, ‘Eskişehir’in bu değerli özelliğini korumak bizler için çok önemli. ETİ’nin bu noktada Eskişehir’e katkıları hiçbir bedelle ölçülemeyecek kadar büyük’ dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’na katkılarından dolayı ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı’ya plaket takdim eden Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ayrıca, ‘Bugün, Eskişehirli çocukların kendilerine temas etmesine hiç imkân olmayan canlı türlerini, sualtı canlılarını tanımalarına, onlara dokunmalarına imkân sağlayan bir tesisi açıyoruz.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’nın açılış töreninde konuşan ETİ Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Firuzhan Kanatlı, ‘Eskişehir’in ekonomik ve sosyo-kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla pek çok alanda şehrimize yatırım yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Son 5 yılda Eskişehir’in gelişimi için gerçekleştirilen projelere 28 milyon TL’lik bir fon ayırdık. Hacı Ahmet Kanatlı Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, ETİ Arkeoloji Müzesi bunlardan bir kaçı. Ayrıca uzun yıllardır şehrimizin en önemli temsilcilerinden olan Eskişehirspor’un da destekçisiyiz. Şehrimize eğitimden turizme, kültür sanattan spora kadar birçok alanda kazanımlar sağlamaya gayret ediyoruz’ dedi.

Eskişehirliler, ‘Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’nda 84 farklı tür balıkla buluşacak

3200 metrekarelik alana kurulan ve 2350 metrekarelik kısmını akvaryumun oluşturduğu ‘Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’nda, 850 metrekarelik alanda ise ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebilmeleri için hediyelik eşya satışı ve kafeterya alanları hizmet veriyor.

Teraryum, dokunma akvaryumu, tropikal akvaryum, amazon nehri ve mersin akvaryumu gibi bölümleri bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’nda 84 farklı türden toplam 2150 adet balık ziyaretçilerle buluşuyor. Misafirlerini Türk karasuları (Kuzey Ege), Atlas Okyanusu, Kızıldeniz, Güney Amerika gölleri, Amazon Nehri gibi dünyanın farklı coğrafyalarından getirilen özel balık türleriyle tanıştıran ‘Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası’, tek seferde 400, bir günde ise 3500 ziyaretçiye ev sahipliği yapabilme kapasitesine sahip.

‘Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ETİ Sualtı Dünyası’, birçok farklı aktiviteye de ev sahipliği yapacak. Çocukların gece tünelde uyku tulumlarıyla konaklayarak sualtı canlılarının davranışlarını inceleyebilme imkanına kavuşacağı akvaryumda aynı zamanda okullar için eğitici seminer aktiviteleri, okul gruplarına belli saatlerde sualtı belgeseli izletilmesi gibi etkinlikler düzenlenecek. Haftanın 7 günü 10.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak ‘Eskişehir ETİ Sualtı Dünyası’nda, bilet fiyatları yetişkinler için 3, öğrencilere ise 2 TL olacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı