Başaran Bayrak
Başaran Bayrak

Gemi ve Yat Sektöründen Proteksan’a Destek

Gemi Mühendisleri Odası Başkanı, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı, GİSBİR Başkanı, bir kaç gün önce Yunanistan’ın Skyros adasının 19 mil açığında batan, YOGİ isimli yatın üreticisi Proteksan hakkındaki haber ve yorumlara istinaden ortak bir basın açıklamasında bulundular. Yapılan açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.

Başaran Bayrak
Başaran Bayrak

Bilindiği üzere 17 Şubat 2012 tarihinde, bir Türk Tersanesi tarafından inşa edilmiş olan, YOGI isimli 60 m. boyundaki Mega Yat, Ege Denizinde fırtınaya yakalanarak batmıştır.

Sözkonusu 60 metre boyundaki Mega Yat; yüksek kalitede  imal edildiği ve her türlü performansı, Uluslararası  Klas Kuruluşu olan ABS (American Bureau of Shipping) ve İngiliz  MCA. (Marine Coastgard Agency) tarafından teyit edilerek birinci sınıf Yat notasyonu ile Nisan 2011 de Sertifikalandırılmıştır.

Mega Yat, 17 Şubat 2012 günü sabahın erken saatlerinde, olay rapor edildikten 7 saat sonunda  batmıştır. Kaza ve batma nedeni şu an itibarı ile bilinmemektedir. Ancak, İnternette yayınlanan Video görüntülerinden, Yatın Elektrik Jeneratörlerinin çalıştığı anlaşılmaktadır.

1974 Yılından beri 50 den fazla  Yat inşa etmiş olan Proteksan Tersanesi, bugün itibariyle  yaklaşık 1000  kişi  kalifiye çalışana,  25 Mühendise,  çok daha fazla sayıda yan sanayi çalışanına   istihdam yaratan ve kalitesi ile sektörümüzü dünya da iyi bir marka değeri ile temsil eden öncü bir Tersanedir.

Biliyoruz ki; Günümüzde Gemi ve Yat Sanayinde rekabet, firmalar arsında olmayıp Ülkeler arasındadır. Hal böyle iken; uygun olmayan değerlendirmeler, haber ve yorumların  Ülkemiz sektörüne zarar verdiği aşikardır. Bu tür haber ve yorumları yapan kuruluşları sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.

Sayın Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Osman Kolay
Gemi Mühendisleri Odası Başkanı

Başaran Bayrak
Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı

Murat Kıran
GİSBİR Başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Silent 55: Güneş enerjisi lüks ile birleşirse…

“Ardınızda bıraktığınız karbon ayak iziniz değil; denizden taşıdığınız kumlar olsun” Güneş enerjisi ile çalışan araçların …