İstanbul’un Fethi Su Altında

Kadıköy Sualtı Merkezi kurucusu Savaş Yapman, İstanbul’un fethinin anlatılacağı su altı tarih müzesi oluşturmak için yapay resif projesi hazırladı.

Kadıköy Sualtı Merkezi kurucusu Savaş Yapman, İstanbul’un fethinin anlatılacağı su altı tarih müzesi oluşturmak için yapay resif projesi hazırladı. Fatih Sultan Mehmet ve yeniçeri heykellerinin yansıra Bizans surları ve Ayasofya Camii minyatürlerinin de yer alacağı projenin Marmara Denizi’ndeki canlı çeşitliliğinin korunmasına da katkıda bulunacağını söyleyen Yapman, “Trolle avcılığa da engel olmak istediğimiz çalışmayı Adalar bölgesinde yapmak istiyoruz” dedi.

Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve Keşan Belediyesi’nin desteği ile ‘Saros Yapay Resif Projesi’ni yürüten Kadıköy Sualtı Merkezi kurucusu Savaş Yapman, İstanbul Yapay Resif Projesi’nin hayata geçirilmesi halinde İstanbul’un dalış turizmi açısından önemli bir konuma geleceğini söyledi. Marmara Denizi’nin canlı çeşitliliği bakımından yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirten Yapman, “Yıllardır çeşitli kurumlar tarafından ‘Yaşayan Marmara’ adı altında programlar yapılıyor. Marmara Denizi sadece sosyal etkinliklerle yaşanır bir hale gelmiyor. Buna müdahale etmek gerekiyor. Saros Yapay Resif Projesi’nde edindiğimiz bilgilerle bu projeyi hazırladık. Saros’ta Çanakkale savaşlarını sergiledik. Şimdi de İstanbul’un fethini sergilemek istiyoruz. Çalışmayı Adalar bölgesinde yapmak istiyoruz” dedi.

Yapman, projenin, Marmara Denizi’nde dalış turizminin hareketlenmesi, su altı canlılığının arttırılması ve bölge balıkçılığının korunması amacıyla hazırlandığını ifade etti. Yapman, “Proje sayesinde trolle yasak avcılığın önüne geçilecek. Ayrıca, İstanbul’un kendi bünyesinde 100 bine yakın dalgıç var. Bu dalgıçların hepsi İstanbul dışında faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bu proje sayesinde dalgıçlar İstanbul dışına çıkmayacaklar. Öte yandan Türkiye’de yerli ve yabancı turistin en fazla ziyaret ettiği şehir İstanbul” diye konuştu. Yapman, projenin detaylarını şöyle anlattı:

“Projede Fatih Sultan Mehmet ve Yeniçeri heykelleri, Bizans surları ve Osmanlı ordusu, toplar, mancınık objeleri yer alacak. Ayrıca, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesi de sahnelenecek. Kız Kulesi ve Ayasofya Camii minyatürleri de olacak. 12 Haziran seçimleri öncesi bazı bürokratlar projeyi muhteşem bulduklarını söyledi. Fakat henüz bir gelişme yaşanmadı. Şu anda sonuç bekliyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Gemi üretiminde Türkiye’nin payı yükseliyor

Son dönemde özellikle yerli projeleriyle öne çıkan Türk tersaneleri, kapılarını basın mensuplarına açtı. Yalova’da gerçekleştirilen …