Deniz YazılarıKöşe YazılarıM.Cem Gür

Dory Nedir?

Düz tabanlı, omurgasız, bordaları direkt olarak tabana bağlanmış bir Teknedir. Taban ve bordalar daima suyuna inşa edilirler.

Dory ‘ lerin anavatanı

Büyük ihtimalle Amerika kıyılarında doğdular. Gerçekten de 1673 yılında Fransa kralının Quebec valisi Frontenec St.Laurent’in kaynağı Ontario gölü üzerinde bir kale inşası ile görevlendirildi. Bu amaçla “Batteau” ismini verdiği 2 adet düz tabanlı tekne inşa ettirdi ki bunlar dory’lerin ilk atalarıdır.

19. Yüzyılda nehirlerde tomruk taşımakta kullanılan “Uzun Batteau” lara rastlıyoruz. Dory’lerin doğduğu varsayılan yer 1798 yılında Simeon Lowell tarafından kurulan “Salisbury Point” tersanesidir. Garipsenecek biçimde Simeon Lowell teknelerine “Werry” demeye başladı. Dory ismi, teknelerini Salisburry Tersanesinden satın alan Swampscott kıyıları balıkçıları tarafından verilmiştir. Öyle sanıyoruz ki bu koloniyal dönemde Massachusett körfezinde her iki isim de küçük boy düz tabanlı ve kürekli iş teknelerine veriliyordu.

Bu konuda Amerikalı deniz mimarı Alan Salich haklı olarak ;

“Yazık ki bir bilgi eksikliği var.18 yy sonunda Simeon Lowell tarafından yaratılan tekne tipi genel olarak “Swampscott Dory” diye anılmaları yanlıştır.” demiştir.

18. ve 19. yy’larda Newburyport ve Essex ki bunlar Merrimac ve Essex nehirleri üzerindeydi, uskuna yapım merkezleri idi.

Özellikle Essex en büyük miktarda ahşap gemi imalatının yapıldığı merkezdi. Hemen peşinden de Newburryport gelişti.

Bu nedenle Newburyport altında bulunan nehir havzası özellikle Dory’lerin ve genelde küçük tekne imalat merkezi oldu. Simeon Lowell, temel fikri nehirlerde kullanılan “Batteau” lardan yola çıkarak bir sahil teknesi geliştiriyordu.

Buna da “werry” adını verdi. Daha sonra bu tekneler “Surf Dory” olarak anılacaklardır.

Özellikle Glouchester balıkçı tekneleri ile yuvarlak bordalı Swampscott’ta yapıldığı varsayılan “Surf Dory”ler arasında büyük bir rekabet vardı.

Swampscott kumulu engellediği için balıkçı gemileri açıkta beklemek durumundaydılar ve balıkların sahile ulaşması için Dory’ leri kullanıyorlardı.

19.yy da balıkçı uskuna filoları morina paraketelerini sermek için Dory’ler kullanmaya başladılar. Surf Dory’lerin imalatı pahalı ve çok fazla zaman istiyordu. Simeon Lowell’ın torunu Hiram Lowell yuvarlak bordalı Surf Dory’lerden yola çıkarak düz bordalı Bank Dory’lerini geliştirdi.

Devasa uskuna filolarının her yıl Dory ihtiyacı 2700 yeni tekneydi. Bu talebi karşılamak üzere Hiram Lowell yoğun bir Dory imalatı programlamasına girişti ve deniz inşasında bir devrim yarattı. 1793 yılında kurulan Lowell tersanesi 200 yıldır Hiram Lowell tarafından yaratılan imalat sistemi ile hala ahşap Dory‘ler ve Skiff’ler üretmektedir.

18 yy. İngiliz “Werry” leri Dory’lerin aksine yuvarlak bordalı ve omurgalı idiler. “Bank Dory” veya Bank Dory’si “yeni topraklara” 1830 yıllarında morina avlamak üzere donatılmış Fransız uskunaları ile geldi.

Her iki tip Dory yavaşça gelişerek günümüze ulaştılar. Dory’ler basittir. Kolay idare edilip bolca yük taşıyabilirler. Emniyetlidirler. Uygun şekilde kullanılmaları halinde devrilmeleri söz konusu değildir.

Kısaca Dory’ler mükemmel teknelerdir

Başlıca Dory Tipleri
Düz Bordalı Melez Yuvarlak Bordalı
Bank Dory Northshore Dory Swampscott Dory’si
St.Pierre Dory’si Semi-Dory
Yari-Dory Skiff Dory

 

M. CEM GÜR
Tekne Yapımı / Satımı

www.doryturkiye.com


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı