Deniz YazılarıDenizcilikGökhan KarakaşHaberlerKöşe Yazıları

Denizin Mücevheri İstanbul’da

Türkiye’ye 200 bin turist getirecek olan Avrupa’nın en büyük kruvaziyeri MSC Preziosa İstanbul’a demirledi. 4 bin 345 yolcu kapasiteli gemide 130 kabin Türk yolcular için ayrıldı

denizin-mucevheri-istanbul-da-4249182

Avrupa’nın en büyük kruvaziyeri olan 333 metre boyunda ve 4 bin 345 yolcu kapasitesili MSC Preziosa, ilk defa İstanbul’a geldi. Adı ünlü aktrist Sophia Loren tarafından verilen, denizlerin mücevheri anlamına gelen MSC Preziosa adlı gemi, yaz boyunca İstanbul’dan çıkarak Ege ve Adriyatik Denizi arasındaki limanlara uğrayarak sefer yapacak. Gemi, Karaköy Limanı’ndan ilk İstanbullu yolcularını alarak Ege’ye açılacak.
Dünyanın en büyük gemi seyahat firmalarından olan MSC’nin 2013’te denize indirdiği MSC Preziosa, bu yıl Türkiye’ye 200 bin turist getirecek. İzmir ve İstanbul’a yıl boyunca 30 uğrak yapacak gemi dün ilk yolcularını alarak Adriyatik Denizi’ne doğru yola çıktı. 1 haftalık tatil 549 Euro’dan başlıyor. Toplam 1650 kabin bulunuyor ve her yolculuk için İstanbul ve İzmir yolcularına 130 kabin ayrılıyor. Her seyahatte ortalama 300 Türk bulunuyor. Geminin tanıtım davetine, İstanbul Vali Yardımcısı Emin Çolak, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve İstanbul Liman Başkanı Gani Aygün katıldı. MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, geminin yaz boyunca İstanbul ve İzmir’den çıkış yaparak Ege ve Adriyatik arasında sefer yapacağını belirterek, “ABD ve Avrupa’da uzun yıllardır yerleşmiş olan gemi seyahatleri artık Türkiye’de de tatilcilerin ve gezi severlerin ilgisini çekiyor. Her gün başka limanda uyanıp hem dinlenmek hem farklı ülkeler görmek isteyenlere gemi seyahatleri pek çok alternatif sunuyor. Yolcularımıza Türkçe rehber eşliğinde turlar, gemide çeşitli alanlarda hizmet veren Türk personel, Türkçe menü, günlük Türkçe program, Türk TV kanalı, Türk kahvaltı tabağı, Türk kahvesi, rakı, tavla gibi hizmetler sunuyoruz” dedi.

‘İstanbul çok güzel karşıladı’
Geminin kaptanı Giuliano Bossi ise, “Gemimiz 2013’te suya indirildi. Binlerce turisti Türkiye’ye getirmekten mutlu olacağız. Sabah erken saatlerde İstanbul’a girdiğimizde çok güzel bir güneş ve ılık bir hava bizi karşıladı. Umarım tüm seyahatlerimiz çok güzel ve sorunsuz geçecek” diye konuştu.

Avrupa’nın en büyüğü

333 metre boyuyla dikkat çeken gemi 4 bin 345 yolcu taşıyabiliyor. Bin 390 mürettebat bulunan gemi 68 metre yüksekliğinde. Geminin yapımı için 30 bin ton çelik, 300 kilometre boru bin 800 kilometre elektrik kablosu kullanıldı ve 3.2 milyon saat çalışıldı. Deniz üstünde tek parçadan oluşan en uzun su kaydırağı da bu gemide. 120 metre uzunluğundaki Vertigo adlı su kaydırağı, geminin iç ve dış güvertesi boyunca uzanıyor.

Haftada 43 bin 200 yumurta

Denizdeki ilk “Yavaş Yemek” (Slow Food) restoranı olan İtalyan Eataly restoranı ve Swarovski taşlarıyla süslü giriş salonu yolcuların ilgisini çekiyor. Gemi; Dubrovnik, Venedik, Bari, Katakolon, İzmir ve İstanbul rotasını izliyor. MSC Cruises 2014’te 25 bin Türkü gemi seyahatine çıkarmayı hedefliyor. Gemide haftada 43 bin 200 yumurta, 6 ton un, 15 ton et, 9 ton balık, 2 ton makarna, 3,5 ton pirinç tüketiliyor.

Gökhan Karakaş Milliyet.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı