Deniz YazılarıHaberlerManşet

Kaptan biraz çakırkeyif galiba!

“Geri dönülmez şiir denizinde yelkenlerin rüzgar ve sevgi ile dolsun” demiş Levent Akson, Talip Özcengiz’in son kitabının önsözünde …

Aynı zamanda Deniz Magazin’in değerli yazarlarından olan Talip Özcengiz’in, 14. kitabı “Kaptan biraz çakırkeyif galiba”. Eski ve yeni şiirlerinden bir derleme olan kitapta yazarın yaşamından izdüşümler, yüreklere dokunuyor.

Kitapta yer alan dizeler, deniz aşığı yirmi iki yaşında genç bir zabitin, on aylık bir sefere çıkmak için heyecan ve sevinç içinde şirket müdürü kaptanın elinden ordinosunu aldıktan sonra sanki kanat takıp uçması ile başlayan, sevdiği kızın hasretine dayanamayıp iki buçuk ay sonra tekrar aynı müdürün karşısında utanç içinde kıvranırken onun her şeyin farkında olduğunu gösteren gözlerindeki sıcak bakışlardan, yıllar içinde damıtıldı.

Hepimizin tanığı olduğumuz temaların, hasretin, aşkın, mavinin, beyazın, meltemlerin, fırtınaların, mevsimlerin, acıların ve mutlulukların, yaşamın içinde olan her andan duygunun kaleme alındığı bu kitabı okuduğunuzda; aslında yazarıyla beraber yazdığınızı göreceksiniz.

“Şişede durduğu gibi durmuyor şiirler

Yazılıp duruyor hep birileri tarafından”

 


Talip Özcengiz

Talip Özcengiz, 1961’de İstanbul’da doğdu. 1982 yılında Denizcilik Yüksek Okulu Güverte Bölümü’nden mezun oldu. Beş sene süren aktif deniz hayatından sonra, karada görev alarak denizcilik sektörüne hizmet vermeye devam ediyor.

Yazarın yayımlanmış diğer kitapları:

Şiir Gibi Şiirlerim

Denizde Doğru

Mavistan

Mavi Dörtlükler

Limanda

Mavi Şiirler (Derleme)

Foto Şiirler 1 / Gez Göz Şiircik

Foto Şiirler 2 / Reha’nın Gözü Kaptanın Sözü

Foto Şiirler 3 / İki Gönül Bir Olunca

Foto Şiirler 4 / İskele Kadıköy

Foto Şiirler 5 / Dostluk Sanatı

Rüzgarsız Fırtınalar

Ana Caddede Ölüm; Yaşam.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı