Deniz YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe YazılarıMagazinVideo

Türkiye’nin ilk aksiyon belgeseli: Tek Nefes

Türkiye’nin ilk aksiyon belgeseli TRT Haber ekranlarında yayına başladı. Dünya serbest dalış rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy derinliklere sadece nefesiyle inerken, Hollywood filmlerin kalitesinde çekimler yapan Bengs Yapım kameramanları macera ve doğal yaşamı aynı anda görüntülüyor.

Rakipleri tarafından “Soluksuz Adam” olarak adlandırılan uluslararası bir dalış rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy. O’nu derinlerde takip eden genç bir sualtı kameramanı Akın Bağcılar. Ve Türkiye’nin en farklı deniz ve sualtı filmlerini çeken bir film yapımcısı Bengiz Özdereli. Bu üçlü Türkiye’nin ilk aksiyon belgeselini izleyiciyle buluşturmak için yola çıktı. Türkiye’nin ilk aksiyon belgeseli özelliği taşıyan Tek Nefes’in başka bir özelliği de dünyanın her yerinde sualtına inen kameralara farklı bir teknikle görüntü vermesi. Kendi nefesiyle derinlere inen serbest dalış rekortmeni Devrim Cenk Ulusoy’un doğal ortamında canlılarla karşılaşması dünyada ilk kez uygulanıyor. İnsan bedeninin sınırlarını zorlayarak sualtında nefesiyle keşfe çıkan Devrim Cenk Ulusoy, Bengiz Özdereli’nin yaratıcı fikirlerini mürenlerle, köpekbalıklarıyla ve yunuslarla uyguluyor.

Bazen keskin ve sivri dişli bir mürenle gözgöze gelen Devrim, bazen de vahşi köpekbalıklarının avlandığı açık denizde palet vuruyor. Aksiyon belgeseli çekmenin hakkını vermek için çabalayan Devrim’i bir yunus sürüsünün peşine takılmış yüzerkende görebiliyorsunuz. Canlıları tamamen doğal ortamlarında ve hiçbir koruyucu önlem olmadan gözlemleyen Devrim nefesi yettiğince onlarla ilişki kurmaya çalışıyor. Sualtı fiziğini ve nasl davranılması gerektiğini çok iyi bilen Soluksuz Adam, yeni kıracağı dünya rekorları için bir anlamda antrenman yaparken derinlerdeki canlıların bir dalgıçla karşılaştığında neler hissettiğini de anlmaya çalışıyor. Teknolojik sualtı donanımı(SCUBA) kullanmadığı için gürültülü ve çirkinde gözükmeyen Devrim, canlılara daha sempatik geldiği için nefesi yettiği oranda onlarla iletişim kurmaya çabalıyor. Peşinden 30 kg’a varan ekipmanla derinlere inen ve en az Devrim kadar maceracı kameraman Akın Bağcılar ise bu tehlikeli karşılaşmaları kayıt altına alıyor. Ülkemizin sualtında sahnelenen onlarca film, reklam ve klip çekimini başarıyla uygulayan ve yaptığı işlerle Hollywodd yapımcılarının bile dikkatini çeken Bengiz Özdereli bu ikiliyi suatında buluşturarak dünyanın en ilginç belgesellerinden birine imza atıyor.

Tehlikeli karşılaşmalar

İlk çekimleri Mısır-Kızıldeniz’de yapılan “Tek Nefes” , sadece serbest dalış rekortmeninin sulatında gördüğü vahşi canlıları anlatmakla kalmıyor. Onları doğal ortamında doğal şartlar altında görüntülerken, yerküredeki yaşam döngüsünün devamı için daha dikkatli olmaya da çağırıyor bizleri. “Tek Nefes” diğer belgesellerde olduğu gibi doğal yaşamı korumanın önemine değinirken, bir insanın sualtında yaşayan canlıların yuvalarına misafir olurken karşılaştığı tecrübeleri ekrana getiriyor. Karşılarında yerküreyi yaşanmaz kılan insanoğlunun bir ferdini gören sualtı canlıları ise çoğu kez tpkisini beklediğimizden daha dostça veriyor. Devrim’in dikkatli gözlerinin altındaki müren O’nun kendisine zarar vermeyeceğeğini anladığında koca gövdesini taşların altından daha çok gösteriyor. Köpekbalıkları besin zincirlerinde yer allayan Devrim’i rakip görmedikleri için O’nunla fazla ilgilenmeyip agresif yüzmelerine devam ediyor.

Suyun altında 8.5 dakika

Devrim Cenk Ulusoy, “Soluksuz Adam” yakıştırmasını akciğer kapasitesi nedeniyle fazlasıyla hak ediyor. Doğduğu günden beri sporun içinde olan ve kendisini geliştiren Devrim Cenk’in akciğer kapasitesi 13.5 litre. Yani bir insanın 5 litre hava depolayabildiğini düşünülürse Devrim, normalden 3 kat daha fazla hava depolayabiliyor. Devrim Cenk böylece normal koşullarda suyun altında 8.8 dakikaya kadar kalabiliyorb. Gelişmiş bedenini sporla bütünyeştirmeyi başaran Devrim böylece suyun altındaki pekçok sporu başarıyla gerçekyeştirebiliyor.

Tek Nefes, yapım ve yönetim ekibi tamamen Türklerden oluşan farklı bir belgesel. Ülkemizin ilk aksiyon belgeselini suatında Bengs Yapım adına Bengiz Özdereli çekerken, yapımcılığını Filmadası’ndan Mehmet Akif Aksoy gerçekleştiriyor. Aksiyon belgeselin başrol oyuncusu Devrim Cenk Ulusoy, “Dünyanın farklı denizlerinde rekor denemeleri yaptım, farklı derinliklere indim ve insan bedeninin sınırlarını zorladım. Fakat hiçbirinde bir canlıyla karşılaşmak ve canlıyı ziyaret etmek için çaba harcamadım. Belgelemiz için ise yuvasında dinlenen sivri dişlerin karyşısına bir anda çıkıyorum. Bu tehlikeli karşılaşmada hayvanın ne tepki vereceğini bilmiyoruz, ama ona zarar vermeyeceğimi anladığı anda tüm güzelliği ve vahşiliği ile beni tanımaya çalışıyor. Nefesimi bu kez dünya rekoru için değil bu güzel hayvanların yanında daha fazla kalmak için çabalıyorum. Çok farklı bir duygu. Onları doğal ortamında gördükçe insanoğlunun dünyayı yok etme çabasına daha çok kızıyorum” dedi.

Sırada okyanuslar var

İlk aksiyon belgeselimizin mimarı olan Bengiz Özdereli ise, farlı okyanuslara giderek belgeseli yaygınlaştırmayı amaçladıklarını söyledi. Özdereli, “Büyük Okyanus’a giderek balinaların göç yollarında Devrim’i görüntülemek istiyoruz. Canlıların su altında kendileri gibi gezinip duran insane nasıl bakacaklarını O’nun tehlike olmadığını anladıktan sonra nasıl davranacaklarını görmek istiyoruz. Ablında yaptığımız herşey tehlikeli bir karşılaşma. Ama bu macera mav derinliklerde de bir yaşam sürdüğünü göstermek ve herkesi bu yaşama saygı duyurmaya çalışmak. Zaten bizim zararsız olduğumuzu gören carnlıların davranışları bize yeteri kadar moral oluyor. Tüm ekibimizin Türk olması dünya belgesel pazarında saygınlığımıız arttırıyor”diye konuştu.

Türkiye’nin ilk aksiyon belgeseli TRT Haber ekranlarında Çarşamba ve Cumartesi günleri izleyiciyle buluşacak.

Gökhan Karakaş – Milliyet

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı