ManşetYarışlarYelken Sporları

Antrenörlere Yelken Simülatörü Eğitimi

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından ilk kez gerçekleştirilen ve 2 gün süren simülatör eğitimi 3 Şubat 2016 tarihi itibariyle başladı. Karada da yelken eğitimi yapılmasını sağlayan simülatörlerin kullanımı ile ilgili 9 kulüpten 15 antrenör, simülatörün tasarımcı ve mucidinin kendisinden eğitim aldı.

İtalya Yelken Federasyonu’nun desteğiyle İtalya’da kullanımı giderek yaygınlaşan simülatörler, Türkiye’ye ilk kez Türkiye Yelken Federasyonu tarafından getirildi. Antrenörlere verilen eğitimlerde Optimist, Laser ve 420 sınıfları için 3 farklı yelken simülatörü kullanıldı.

Eğitimde yelken simülatörlerin ne amaçla ve nasıl kullanılacağı anlatıldı. Antrenörler özellikle yeni başlayanlar için, yelken eğitimi – öğretiminde dümen ve tekne hakimiyetinin yelken simülatörleri sayesinde karada verilmesinin avantaj sağlayacağını belirtti. Ayrıca, teorik ve pratik eğitimin birlikte yapılmasının eğitimleri daha verimli kılacağını vurguladı.
Antrenörlerimiz, eğitim için uygun olmayan hava koşullarında da –özellikle kış aylarında– tekne eğitimlerine kolayca devam edebileceği gibi sporcunun tekniğini geliştirmek amacıyla da yelken simülatörlerini kullanacak.

Eğitimi veren: Giovanni Ausenda

Eğitime katılan antrenörler: Gemlik Yelken Kulübü’nden Mustafa Öncü, Timur Arabalı; Tekirdağ Yelken Kulübü’nden Berk Uzel, Barkın Uzel; İzmit Yelken Kulübü’nden Mehmet Ali Özşen; Samsun Yelken Kulübü’nden Ertan Kaya, Gökhan Bulut; Deniz Harp Okulu’ndan Yüce Mert Köseoğlu, Yusuf Özdemir; İskenderun Yelken Kulübü’nden Cemal Aracı; Karşıyaka Yelken Kulübü’nden Altuğ Şenermen; İstanbul Yelken Kulübü’nden Ertaç Sunman, Yaşar Kabakçıoğlu; Göztepe Yelken Kulübü’nden Yasemin Akyıl; Türkiye Yelken Federasyonu’ndan Can İşgören ve Saruhan Çınay.

Ayrıca eğitimde Türkiye Yelken Federasyonu’ndan sportif koordinatör olarak Harun Koç ve Hakem Kurulu üyesi Mustafa Çağatay ve tercüman olarak da Mert Belli yer aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı