ManşetTrendyVideoYaşam

Dalgaların da Üzerinde : Quadrofoil

Suyun hemen üzerinde dalgalarla dans ederek, üstelik çevreye hiç zarar vermeden seyahat etmek keyifli olsa gerek.

Slovenya’da bir grup girişimci mühendisin geliştirdiği yeni ulaşım aracı Quadrofoil işte tam da size bunu sunuyor.

Elektrikle çalışan iki kişilik tekne özel yapısı sayesinde sürtünmeyi en aza indirerek saatte 40 kilometre hıza ulaşmanızı sağlıyor. Üstelik tek bir şarjla 100 kilometre mesafe gidebiliyor.

Şirketin tepe yöneticisi Marjan Rozman teknenin çalışma prensibini, “Araç 10 kilometre hıza ulaştıktan sonra suyun üstünde yükseliyor ve yüzgeçleri üzerinde ilerliyor. Bu yarım metre yükseklikteki dalgalarda titreşimsiz çok konforlu bir seyahat sağlıyor. Aynı zamanda sıfır emisyon oranı ile ekoloji dostu. Suya herhangi bir motor yağı bırakmıyor.” şeklinde açıklıyor.

100 kilogram ağırlığındaki Quadrofoil’in kontrolü de çok basit. Sürücünün hemen görüş alanına yerleştirilen dokunmatik ekran sayesinde, şarj durumu ve hız gibi veriler kolayca takip ediliyor. Rozman teknenin kullanımı ile ilgili, “Patenti alınmış yönlendirme sistemi sürüşü çok ayrıcalıklı kılıyor. Go-kart kullanmaya çok benziyor. Fakat yolcular havada gitmeye başlayınca, yüzgeçler üstünde yükselince bir uçak kullanıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Firma Quadrofoil’in değişik versiyonlarını da piyasaya sürmeye çalışıyor. Bunların arasında tek kişilik spor versiyondan, çok sayıda yolcuğu taşıyan modele kadar seçenekler var. Ancak şirket şu anda iki ana modele odaklanırken bunların fiyatları 15 bin ile 22 bin 500 Euro arasında değişiyor. Bununla birlikte sipariş listesindeki sıranızı da beklemeniz gerekiyor.

electric-catamaran quadrofoil Quadrofoil_7 QuadroFoil-Back-1 tesla_7

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı