ManşetTekne Dünyası

Dünyanın en iyi yat imalatçıları

Lüks bir yatın tasarımı ve inşası oldukça kişisel bir deneyimdir. Bir tasarımı kağıt üzerinden gerçekliğe taşımak ya da tamamen yeni bir konsept oluşturmak isteyen yat sahipleri, kendisini alanında kanıtlamış, vizyonlarını gerçekten anlayan ve hayallerindeki tasarımları gerçeğe dönüştürebilecek bir yat üreticisi ile çalışmak ister.

Gulf Craft CEO’su Erwin Bamps’in dediği gibi, “Bir tersanenin potansiyel bir mal sahibinin gözünde güvenilirliği artık yalnızca üreticinin pozitif izine değil, aynı zamanda parasının karşılığını verme yeteneğine de dayanıyor”. Bu nedenle, bir süper yat alıcısı için uygun bir yat üreticisi bulunup tersane kurulmadan önce dikkat edilmesi gereken detaylar var. Yachting Pages bu konuda rehber olması açısından, Sarah Rowland tarafından hazırlanan THE TOP LUXURY YACHT BUILDERS  derlemesinde A’dan Z’ye  tüm sorulara yanıt bulmayı amaçlıyor.

Top 10 Luxury Yacht Builders yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 1

Vlissingen’de bulunan Amels; Hollanda’nın en büyük süper yat tersanesini yönetiyor. Aynı zamanda da dünyada bilinen üreticiler arasında üst sıralarda yer alıyor. Amels, şu ana kadar uzunlukları 55 metreden 83 metreye kadar değişen, 60 süper yat tasarlamış, üretmiş ve donatmış.

Fotoğrafta, 20’nin üzerinde “Limited edition” proje gerçekleştiren Amels tarafından üretilen M/Y Here Comes The Sun görülüyor.

Blohm+Voss, Germany

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Blohm Voss Yachts

Blohm+Voss, hem güzel hem de teknik açıdan zorlu özel motor yatlar ve yelkenli yatlar inşa ediyor. Hamburg’da bulunan 421.000 m2 büyüklüğündeki tersanesinde; lüks süper yatların inşa, tamir ve bakımını sağlayan, 351 m. uzunluğa ve 59 m. genişliğe kadar yedi ayrı limanı bulunuyor.

Blohm+Voss dünyanın ikinci ve üçüncü en büyük özel yatlarını portföyünde bulunduruyor. M/Y Eclipse (162,5 m.) ve M/Y Dubai (162 m.) ve fotoğrafta görülen, şu an üzerinde çalışmakta oldukları 119 m’lik, Motor Yacht A ile sektörden büyük övgüler alıyor.

Christensen Shipyards, United States

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 1

Christensen, 35 ila 50 metre arasında değişen tam ve yarı özelleştirilmiş mega yatlardan oluşan bir filo ile dünyanın önde gelen markaları arasında. “Daha büyük, her zaman daha iyi demek değildir” felsefesiyle,  özellikle 50 m. uzunluğa sahip yatlar inşa etme alanında yeteneklerini sunuyor. Şu anda Christensen’in filosunda 50 metrelik motor yatlar Casino Royale ve fotoğrafı bulunan Silver Lining dahil, 35 süper yat bulunuyor.

Feadship, Netherlands

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 2

Feadship, 19. yüzyıldan beri tamamen kişiye özel yatlar üretmek için çalışan ve süper yat sahipleri ile birlikte yeniliklerin peşinde koşarak tamamen benzersiz lüks motor yatların dizaynı için üreten dünya çapındaki birkaç tersaneden biridir.

Şu anda Hollanda’da dört tersanesi bulunan Feadship, 160 metre uzunluğa kadar motor yatlar inşa etme olanağı sunmak için genişleme çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar, 79 m M/Y Venus, 83,5 m M/Y Savannah (Fotoğrafı görülen), 99 m M/Y Madame Gu ve 101.5 m M/Y Symphony dahil olmak üzere, 250’den fazla yat üretmiştir.

Fincantieri Yachts, Italy

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 4

Fincantieri Yachts, 70 metreden başlayarak, arayışta veya büyüklükte sınır tanımaksızın özel istekler üzerinde uzmanlaşmış bir marka. 200 yıllık tarihinde 7.000 gemi üretmiş olan Fincantieri, dört kıtada 20 tersane, üç tasarım merkezi ve bir araştırma merkezine sahip olup; dünyanın en büyük Batı tersanelerinden biri durumunda.

Heesen Yachts, Netherlands

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 7

30 ila 65 metre uzunluğundaki özel süper yatlarda uzmanlaşmış, özellikle 80 metre ve üzeri yatları inşa etme yetenekleri ile tanınan Heesen, daima kalite ve yeniliğe odaklanıyor. Yaptığı hiç bir üretim birbirine benzemeyen 1978 yılında kurulan Heesen, tekne gövdelerinde alüminyum kullanan ilk Hollanda tersanesi olmuştur. 35 yıllık geçmişiyle; devrim niteliğindeki uygulamalarıyla 170’e yakın yat teslim etmiştir.

En ünlü yapımları yukarıda fotoğrafı görülen 65 m. M/Y Galatica Star, 70 m. Galatica Super Nova ve 55 m’lik Serenity’dir.

 Lürssen, Germany

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 8

Almanya’da bulunan Lürssen, özel inşa edilmiş süper yatlarda mükemmelliğe odaklanan, büyük lüks yat inşasında dünyanın önde gelen tersanelerinden biridir. Dört kuşaktır aile tarafından işletilen tersane, dünyanın ilk motorlu yatını 1886’da inşa etme sorumluluğunu üstlenmiştir. 

Kurulduğu günden bu yana 13.000’den fazla gemi inşa etmenin sorumluluğu ile Lürssen, Kuzey Almanya’da, her biri 60 m. ila 220 m. uzunluğa sahip özel bir yat büyüklüğünde uzmanlaşmış beş ayrı tersaneye sahiptir. Bu tesisler ile birlikte, yeni inşaatlar için 1.125.000 m2 alanın yanı sıra tamir, tamir ve bakım hizmetleri sunmaktadır.

Lürssen, yukarıda görülen M/Y Azzam da dahil olmak üzere 180 m. ile şu ana kadar dünyada kaydedilmiş en büyük süper yat ve dünyanın en büyük 10 yattan beşini portföyünde barındırıyor.

Nobiskrug, Germany

Nobiskrug Sailing Yacht A anchored is busy port2018 yılında 113. yılını kutlayan Nobiskrug, gemi üretmeye “superyacht” kavramının doğuşundan çok uzun yıllar önce başladı.

Nobiskrug, gemi yapımında edindikleri deneyimleriyle biçimlenip, 2000 yılında sonlanan süper yat projesi 92 m’lik M/Y Tatoosh’un lansmanının ardından tamamen bu alana yöneldi. 

O zamandan günümüze, 22. yüzyıl için inovatif süper yatlar inşa ediyor. Her müşterisinin isteklerine tek tek özel olarak eğilerek kendisini daima yeniliklere açık tutuyor.

Kuzey Almanya’da üç tesise sahip tersane; şu anda 60 ila 426 metre uzunluğunda gemiler inşa edebiliyor. 900’ü aşkın çalışanıyla endüstrinin en çok konuşulan gemilerinden biri olan Sailing Yacht A dahil olmak üzere birçok ödüllü süperyat geliştirmiş ve inşa eden Nobiskrug her yapımıyla ilgi çekmeyi başarıyor.

Oceanco, Netherlands

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Oceanco

Oceanco, uzunluğu 80 ila 140 metre arasında değişen, oldukça sofistike, özel yatlar inşa etmekte uzmanlaşmıştır. Müşterilere son derece kişisel bir hizmet sunan Oceanco, Hollanda’daki gelişmiş yat üretim tesisleri ve Monako’da bir tasarım, satış ve pazarlama ofisi ile birlikte konumlandırılmıştır.

İlk lansmanını 1992’de geçekleştiren Oceanco; portföyünde şu anda 95 m. M/Y Indian Empress, 82 m. Alfa Nero, 88.5 m. Nirvana ve 91.5 m’lik Equanimity (fotoğrafta) gibi ünlü süper yatları barındırıyor.

Perini Navi, Italy

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 9

Perini Navi Grubu, beş belirli pazarda faaliyet gösteren dört bağımsız şirketten oluşur: 60 metreye kadar olan yelkenli yatlar, 60 metreden fazla büyük yelkenli yatlar, yelkenli yarış yatları, hızlı seyir yelkenli yatlar ve Picchiotti motor yatlar.

Grup bugüne kadar 57 yelkenli yat ve üç motorlu yat üretti. Yenilikçi yelkenli yatlara yönelik rekoru bulunan grup, sektördeki mükemmellik için bir standart oluşturmak için çalışıyor. Halen dünyanın en büyük ikinci yelkenli yat unvanını elinde bulunduran ikonik 88 metrelik üç direkli yelkenli Maltese Falcon (Fotoğraf), dünyada ikinci en büyük yelkenli yat rekorunu elinde tutan, ödüllü 73 m’lik Grace E, 55 m’lik Galileo G ve 50 m’lik Exuma da, grubun diğer isim yapmış yatları. 

Sunseeker Yachts, UK

yacht Top 10 Luxury Yacht Builders Top 10 Luxury Yacht Builders 6

Sunseeker International Ltd. Dorset, İngiltere’de karbon fiber ve GRP kompozit malzemelerle özel ve yarı-özel lüks performans yatları üretmektedir.

Her yıl 15 ila 47 metre arasında değişen yaklaşık 150 tekne üreten ve şu anda 30 metreden fazla olan 100’den fazla yatla, artan taleplere yanıt veriyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı