Dev AkvaryumlarSeyahatYaşam

Coex Aquarium

Kore’nin ilk akvaryumu olan, “Coex Aquarium” 14,322 m2’lik dev bir alana kurulu olup dünya çapında da ün kazanmıştır.

70 adet sergi tankı ve 140 adet karantina tAnkı bulunan akvaryum, 500 farklı canlı türüne ait yaklaşık 40,000 adet sualtı canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Akvaryum’daki “Su Seyahati” teması 6 ayrı konsept ile
işlenmektedir.

1. Inka İmparatorluğu

Su Seyahatindeki ilk durak Machu Pichu, deniz seviyesinden 3400 metre yükseklikte bir platoya kurulmuş olan bir antik kenttir. Inka Medeniyetinin doğduğu yer olan ve 15. yüzyılı renklendiren bu mistik şehir, su seyahatimizin başlangıç noktasıdır. Burada, Inka şehri Machu Pichu’nun mimarisini, taş duvarlarını ve bu muhteşem Medeniyete ait kalıntıları görebilirsiniz.

2. Amazon Dünyası

Machu Pichu’dan aşağıya doğru akan su, Amazon ormanlarına gider, birbirine sarılmış yoğun ağaç gövdelerinin arasından, muhteşem şelalere ulaşır ve yağmur ormanlarının ekolojisine katkıda bulunur.

Karanlık Amazon mağaralarında, birçok tropikal tatlı su balığı görebilirsiniz. Yağmur ormanlarını keşfetmek isterseniz, heybetli şelalelerin çıkardığı sesleri, yoğun sis tabakasını, kuş sesleri korosunu, su samurlarını, kaplumbağaları ve timsahları görebilirsiniz. Tatlı suyun, tuzlu su ile buluştuğu nokta olan Mangrov bölgesinde değişik balık türlerini ve deniz kabuklularının nasıl yumurtladıklarını inceleyebilirsiniz. Deniz kenarı temasında, iki kıyıyı ayıran bir köprü ile köpekbalıklarını ve iğneli vatozları görebilirsiniz.

3. Yedi Deniz

Şimdi gerçek okyanus seyahati başlıyor!

Romantik Karayip denizini, Akdenizi, egzotik Kızıl Denizi ve sonsuz Pasifik okyanusunu keşfedin. Dünyanın en soğuk bölgeleri olarak bilinen Kuzey ve Güney kutuplarında heyecanlı bir maceraya hazır mısınız?

Yedi Renkli Denizler bölümünde, Karayipler, Akdeniz, Kızıl Deniz, Pasifik okyanusu ve Hawai gibi denizlere ait tropikal balıkları muhteşem güzellikteki bir mercan bahçesinin içerisinde yüzerken görün.

Bubble Tank bölümünde, hayal edebileceğiniz en enteresan canlıları keşfedin. Değişik köpek balığ türlerini, benekli müreni, deniz atlarını …

Güney Kutbu ve Kuzey Kutbu bölümünde, su sıcaklığı hep 10 derecede tutulur ve tipik Antartik balıkları ve nadir görülen balıklar sergilenir.

4. Okyanus Kraliyeti

Bu bölümde 2000 ton deniz suyu ihtiva eden dev tanklar mevcuttur.

İnsan yiyen köpekbalıkları, dev iğneli vatoslar, kaplumbağalar veya gümüş sardalya sürülerini 180 derece genişliğinde panoramik bir görüntüyle izleyebilir, dev sualtı tüneline girdiğiniz zaman ise başınızın üzerinden geçtiklerine şahit olabilirsiniz.

Kore’nin ilk akrilik sualtı tüneli olan bu bölüm, 72 metre uzunluğunda olup yürüyen bir yola sahiptir. Size sadece okyanusun içinde yürüyormuş hissini veren bu yerin keyfini çıkarmak kalır!

5. Marin Temas

Bu bölümde, gördüğünüz herşeye dokunabilirsiniz.

Hepimizin bildiği fakat canlı bir şekilde dokunma şansının zor olduğu, deniz kestanesi, deniz yıldızı, deniz tavşanı,i deniz hıyarı gibi birçok canlıya dokunabilir ve tecrübe kazanabilirsiniz.

Değişik kayalıklarla hazırlanmış, açık fazla yüksek olmayan bir tanktır. Çocuklara gördükleri herşeye dokunma şansı tanıyarak, heyecanlı bir okyanus dersi verir.

6. Derin Mavi Deniz

Derin, karanlık ve sonsuz bir okyanus!

Bu bölümde şeffaf deniz analarının büyüleyici koyu mavi oknayusta nasıl yüzdüklerine, derin suları kendilerine ev edinmiş olan dev yengeçlere, kurt balığına ve ahtapotlara şahit olabilirsiniz.

365 gün boyunca, 10:00-20:00 saatlerinde açık olan akvaryumda hediyelik eşya dükkanı, snack bar, kafe ve restoran da mevcuttur.

Daha fazla bilgi için www.coexaqua.com

Adres: 159 Samsung-dong, Gangnam-gu, Seoul KORE

Hazırlayan …

İHSAN KÜÇÜKÜNSAL

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı