EtkinliklerHaberlerMagazin

Cansın Engelleri Geride Bırakıyor, 19 Mayıs’ta Yelkenliyle Samsun’a Demir Atıyor

Engellilerin günlük hayatlarındayaşadıkları sorunlara dikkat çekmek,inanç ve umut olduğu sürece tüm engellerin ortadan kalkabileceğini göstermek amacıyla 12 Mayıs’ta yelkenliyle yolculuğa çıkacak olan serebralpalsi hastası Cansın Yemlihaoğlu, engelli arkadaşlarına hayallerinin peşinden gitmeleri için liderlik ediyor. Profesyonel yelkenci babası ile 12 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkacak olan Cansın, 19 Mayıs’ta Samsun’a demir atacak.
Toplumdaki engelli algısının düşüklüğüve çevre düzenlemesinin engelliler için yetersiz olması nedeniyle Türkiye’deki 8.5 milyon engelli gibievinden çıkmakta ve sosyalleşmekte zorluklarla karşılaşan 17 yaşındaki serebralpalsi hastası Cansın Yemlihaoğlu, engellilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek ve en büyük hayalini gerçekleştirmek amacıyla Umuda Yelken Projesi’ne liderlik ediyor. Türkiye Beyazay Derneği, Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü, Türkiye Yelkenli Federasyonu, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, İstanbul Yelkenli Kulübü ve Samsun Yelkenli Kulübü’nün desteklediği proje kapsamında,Cansın’ınprofesyonel yelkenci olan babası Hakan Yemlihaoğlu ile yelkenli yapma hayaligerçek oluyor.Cansın’ın, 12 Mayıs Cumartesi günü Engelliler Haftası’nda İstanbul’da yelkenliyle başlayacağı seyir, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Samsun’da noktalanacak. Cansın ve babası bu yolculuğu, Cansın’ın ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan Azuree 40 ile gerçekleştirecek. Umuda Yelken Projesi’yle hedef; Cansın’ın, kendi gibi ortopedik engelli olan arkadaşlarına toplum desteği ve inançla hayallerini gerçekleştirebileceklerini göstererek bu konuda onlara liderlik etmek, engellilerin yaşadığı zorluklar konusunda toplum bilinci yaratmak ve engellilerin sporla sosyalleşmelerinisağlamak için bir adım atmak.


Umuda Yelken Projesi’nin detaylarının ve hedeflerinin anlatılması amacıyla gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Cansın’ın babası Hakan Yemlihaoğlu;377.35 mil yaparak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Samsun’da olacaklarını belirtti. Profesyonel yelkenci olan Yemlihaoğluprojenin amacını şöyle anlattı; “Engellilere yönelik sosyal projelerin azlığına dikkat çekmek istiyoruz. Bu vesileyle Cansın’ın artık bir genç kız olması nedeniyle özgüvenini kazanmasına yardımcı olmayı istiyoruz”. Türkiye Beyazay Derneği Başkanı ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ise Cansın’ın Umuda Yelken Projesi’yle, evlerinden dışarı çıkmayan, hayallerini gerçekleştirmek için cesareti olmayan kardeşlerine önderlik ettiğini, imkan verildiği takdirde tüm engellilerin imkansızı başaracaklarına inandığını belirterek, Umuda Yelken Projesi için Cansın ve babası Hakan Yemlihaoğlu’nu tebrik etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı