HaberlerSu AltıSu Altı VideolarıVideo

SNUBA = Snorkel Yapmak + Dalış Yapmak

Snorkel yapmayla dalış yapmanın arasına konumlandırılan bu ilginç etkinliğin en önemli özelliği lisans gerektirmemesi ve herkes tarafından yapılabilinir olması. Hatta Snubaya başlangıç yaşı 4 (yazı ile (!) dört).

Böyle ilginç bir aktivite tabi ki Amerika’dan çıkmış. 1989 yılında Kaliforniya’lı bir dalgıç olan Michael Stafford tarafından hayata geçirilen Snuba sistemi Snuba International tarafından tüm dünyaya yayılmaya başlamış. Yarım saatlik bir dersin arkasından kullanmaya başlayabileceğiniz bu sistem için herhangi bir dalış sertifikası gerekmiyor. Scuba sistemlerdeki gibi hava ünitesini sırtınıza taşımak yerine maksimum 6 metreye dalabileceğiniz bir hortumla yüzeydeki sizle beraber hareket eden hava kaynağına bağlanıyorsunuz. Bu da snuba yapan kişinin  metreden daha derine gitmesini engelliyor.

 

Özellikle Hawai, Thailand, Karayipler ve Mexika gibi yerlerde çok bilinen ve kullanılan Snuba, hemen her yaştan su altı severi zahmetsizce hayalleri ile buluşturuyor. Snuba bir anlamda Scuba dalışa hazırlık gibi görünmekte.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı