Su SporlarıYarışlar

Boğaz’da en çok Ruslar yarışacak

Dünyanın iki kıta arasında yapılan tek yüzme yarışı olan Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı için açılan başvurular şimdiden kapasiteyi aştı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından bu yıl 27’nci kez düzenlenecek yarış, 24 Temmuz Pazar günü İstanbul Boğazı’nda Kanlıca İskelesi ile Kuruçeşme Parkı arasındaki 6,5 kilometrelik mesafede gerçekleşecek. 4 Ocak’ta tüm dünyadan sporcuların katılımına açılan yarışın başvurularının aynı gün dolduğu öğrenilirken, en büyük sürprizi de Rusya’nın yaptığı belirlendi. Uçak krizinin ardından Türkiye ile ilişkileri kopma noktasına gelen Rusya’nın kendisine ayrılan 300 kişilik kontenjanı 3 saatte doldurduğu belirtildi. 2015’te yapılan yarışa 250 kişi katılan Rusya’nın bu yıl beklenenin aksine 300 kişi ile İstanbul’a geleceği öğrenildi.

Krize rağmen geliyorlar
Rus yüzücülerin yarışa gösterdiği ilgiden memnun olduklarını belirten Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Gürsel Şen, “Uçak krizinin ardından Rusya’dan yine de katılım olacağını biliyorduk ama katılımcıların azalacağı endişesini yaşadık. Oysa ayırdığımız kontenjan 3 saatte doldu. Ruslar, siyasal gerginliğe takılmadan ülkemize gelecekler. Spor böylece dostluk, kardeşlik ve barış için varolduğunu kanıtladı. Çok memnun olduk. 100’ü yabancı, 2 bin sporcu her yıl olduğu gibi barışa kulaç atacak” diye konuştu. Gürsel Şen, 50 ülkeden 2 bin yarışmacının “2 Kıta 1 Yarış” sloganıyla İstanbul Boğazı’nda barışa kulaç atacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı