İzmir Körfezi’ni yelkenliler süsleyecek!

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, İMEAK DTO İzmir Şubesi Atatürk Kupası optimist takım yarışlarının hafta sonu İzmir’de yapılacağını belirterek, “İzmir Körfezi’nde yelken yarışlarının da yapılabileceğini bir kez daha göstermek istedik” dedi.

yelken_080911

Öztürk, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, yeni yönetim olarak körfez yüzme maratonu ve optimist yelken takım yarışmalarını bu yıl da devam ettirme kararı aldıklarını, hafta sonu odalarının koordinasyonunda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Yelken Federasyonu’nun katkılarıyla Karşıyaka Yelken Kulübü’nde “İMEAK DTO İzmir Şubesi Atatürk Kupası” optimist takım yarışlarını düzenleyeceklerini söyledi.

Öztürk, İzmir Körfezi’nde çoğunlukla yük veya konteyner gemilerinin görüldüğünü belirterek, “Bu gemilerin yanına yelkenlileri eklemek amacıyla yola çıktık ve İzmir Körfezi’nde yelken yarışlarının da yapılabileceğini bir kez daha göstermek istedik. Hafta sonu gerçekleşecek olan yarışma, bu amacımızın bir sonucudur. Yarışlar aynı zamanda su sporlarının önemini vurgulamak ve anlatmak istiyoruz” dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İzmir İl Müdürü Metin Kaplan da çeşitli desteklerle İzmir’in yelken branşında gelişme kaydettiğini, yelkende daha büyük başarılar için antrenörlere çok büyük görev düştüğünü söyledi. Sporculara sponsor desteğinin çok önemli olduğunu kaydeden Kaplan, hafta sonu Karşıyaka Yelken Kulübü’ndeki yarışlara tüm İzmirlileri davet etti.

Türkiye Yelken Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı ve yelken il temsilcisi Turan Yılmazkoç ise İzmir Körfezi’nin İstanbul Boğazı’ndan daha temiz olduğunu, körfezin 5-6 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda olduğunu söyledi. Deniz Ticaret Odası’nın yarışlara 5 yıldır destek verdiğini kaydeden Yılmazkoç, bunun İzmir ve yelken sporu için çok önemli olduğunu kaydetti.

Karşıyaka Yelken Kulübü’nde 16 Kasım Cumartesi günü başlayacak ve pazar sona erecek yarışlarda 8 takımdan 40 sporcu mücadele edecek.

www.ajansspor.com

http://www.ajansspor.com/yelken/Genel/h/20131112/izmir_korfezini_yelkenliler_susleyecek.html?ref=rss

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Türk Takımı yelkende dünya şampiyonu!

Avustralya’da düzenlenen Dünya Dragon Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil eden “Provezza Dragon” şampiyon oldu. Toplam 10 ülkeden …