SeyahatSeyir DefteriYaşam

Amsterdam | Kuzeydeki Venedik

Amsterdam Hollanda’nın başkentidir. Ama hükümeti barındırmaz, yani idari başkent değildir. İdari başkent Lahey’dir. Şehri bölen kanallar sebebiyle şehire “Kuzeyin Venedik’i” tanımlaması oldukça uygundur. Dünyada görülebilecek en ilginç kentlerden biridir.

12. yüzyılda Amstel ırmağının kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün Hollanda’nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da, bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur. Adı, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi (“dam”) olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olmasından gelir.

Özellikle, Amsterdam’da bulunan Dam Meydanı çok ünlüdür ve dünyanın bir çok yerinden ziyaretçi akınına uğramaktadır.
Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa’daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Kentin eski bölümü iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşur. Bu kanalların iki yakasındaki tarihî evlerin bir bölümü bugün ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel işyeri olarak kullanılır.

Kanallar zamanında ülkeyi korumak için yapılmıştır. Kanalların üzerinde de yüzen evler (karavan ve bot şeklinde) bulunur. Tanınmış Concertgebouworkest (konser binası) senfoni orkestrasını Amsterdam’da görebilrsiniz.
Amsterdam Kanalları Amsterdam ve Hollanda’nın en ünlü yapılarının başında gelip ve Amsterdam’a geldiğinizde sizi büyüleyen en önemli noktalardan birisidir. Amsterdam kanalları sahip olduğu kilometrelerce kanal uzunluğu,90 adası ve 1500 köprüsü ile Amsterdam’ı kuzeyin Venedik’i olarak anılmasını sağlamaktadır.

Kanalların temel görevi, topraklar deniz seviyesinin altında kaldığı için su baskınlarından toprağı korumak. Çünkü yağan yağmurların da denize boşaltılması gerekiyor. Kanallardaki su düzenli olarak denize pompalanıyor, karşılığında oksijenli deniz suyu kanallara boşaltılıyor. Kurak ülkelerin tersine Hollanda’da amaç toprağı kurutmak.

En ünlü Amsterdam Kanalları : Herengracht, Prinsengracht ve Keizersgracht’tir. Amsterdam Kanalları sahip olduğu olağanüstü güzellikleri ile Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Amsterdam kanalları nın muhteşem güzelliğini görmenin,yaşamanın en güzel ve kolay yolu ise kanallarıda yapacağınız kanal turlarıdır. Amsterdam kanal turlarında sesli analtım bulunuyor fakat maalesef anlatımlarda Türkçe dil desteği bulunmuyor. Kanal turlarında en azından İngilizce olarak her kanal detaylı olarak anlatılmaktadır. Yaklaşık 10 euro karşılığında 1 saatlik bir kanal turu atıp bu doğa üstü güzelliği yaşayabailirsiniz.

Yararlanılan Yardımcı Kaynak: Wikipedia

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı