Dalgıcın Rehberi

Derin Dalışlarda Hedefler, Aktiviteler

Hiç düşündünüz mü neden küçük pervaneli uçaklar uçuş yüksekliklerini 3000ft./900 m. civarında alırlarken büyük jet yolcu uçaklarında bu yükseklik 35.000ft./10.000 metre mertebelerindedir? Çünkü jet yolcu uçağı bir noktadan diğerine daha çabuk ve ekonomik bir şekilde gidebilmek için yüksek hızlara çıkmak zorundadır. Yani yükseğe çıkmak (jet yolcu uçağında da) bir gayeye hizmet etmek içindir, yoksa sadece daha yükseklerde uçabilmek için değil. Derin dalışları aynı şekilde düşünmelisiniz. Derin dalış, sadece derine inebilmek için değil ama bir gayeye hizmet etmek için yapılmalıdır. Derin dalış size 60ft./18m.nin ötesindeki derinliklerde bazı aktiviteleri gerçekleştirme olanaklarını verir. Mesela sadece bu derinliklerde yaşayan deniz canlılarını inceleme olanağı ya da derinlerde yatan bir batığı ziyaret edebilme, yahut sığ bölgelerde çekemeyeceğiniz fotoğrafları çekebilmek gibi. Hatta bazı bölgelerde akıntı dalışları yapabilmek ve bazı cisimleri, kabukları bulup toplayabilmek gibi.

Şu halde görülüyor ki derin dalışların bir gayesi bir hedefi olmalıdır. Ancak böyle bir hedefin de olması yeterli değildir.

Derin dalışlarda genellikle tek bir hedeften fazlasını gerçekleştirmeye vakit yoktur.

Bu hedefin uygun bir hedef olması şarttır. Uygun hedef diyoruz çünkü, bunun hedefler olmasına (tek bir dalış içinde) pek zaman yoktur. Ayrıca hedef dikkatli ve hassas seçilmiş bir hedef olmalıdır (yukarıdakiler gibi).

Uygun seçilmemiş derin dalış hedeflerine misal vermek gerekirse; sadece macera ve tehlike yaşamak veya şahsi derinlik rekorunu kırabilmek için yapılan ve sadece derine inmiş olmak gayesini güden derin dalışlardır diyebiliriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı