Dalgıcın RehberiFaydalı Bilgiler

Doğru Dalış Elbisesini Seçmek

Özellikle dalışa yeni başlayanların sıkça sorduğu bir sorudur “Hangi dalış elbisesini almalıyım?”. Bu konuya kısaca değinmek istedik. Dalış elbisesi seçerken dikkat edeceğiniz faktörleri bir kaç başlık altında toplayalım.

Vücut ısısını korumak

Bir çok farklı türde dalış elbisesi bulunmakla beraber, dalış elbisesini seçimini öncelikle hangi bölgede ve su sıcaklığında kullanacağınız belirler. Kızıldeniz ya da ülkemizin güney bölgelerinde yaz mevsiminde dalış yapacaksanız 5mm bir elbise ya da shorty yeteceği gibi soğuk bölgeler için 7mm ıslak, yarı kuru hatta kuru elbise gerekli olabilir. Dalış yapacağınız bölgedeki su sıcaklığını önceden öğrenmek kullanacağınız elbiseyi seçmenize yardımcı olacaktır.

Dalışı bir hobi olarak yaptığınızı varsayarak iki parçalı bir elbise her zaman daha kullanışlı olacaktır. Böylece sıcak bölgelerde sadece shorty kullanıp, nispeten daha soğuk dalışlarda iki parçayı da giyerek vücudunuzu soğuktan koruyabilir ve elbisenizin tamamının yıpranmasını engellemiş olursunuz.

Vücudu dış etkenlerden koruma

Daldığınız bölgedeki su altı yaşamı da elbise için çok önemlidir. Shorty elbiseler yüzerlilik ve rahatlık açısından iyi bir seçenek gibi görünse de, dalış noktasındaki deniz anaları veya vücudunuzda alerji yapabilecek diğer canlılardan korunmanızda çok yararlı olmayacaktır.

Ayrıca kayalık bölgelerdeki dalışlarda oluşabilecek küçük sıyrıklardan korunmak için kollarınızı ve bacaklarınızı kapatan elbiseler giymeniz yararınıza olacaktır. Elbisenizin çabuk yıpranmaması ve extra koruma için diz ve dirsek bölgelerinde ekstra koruma olanları da tercih edebilirsiniz.

Elbise dar mı olmalı yoksa bol mu olmalı?

En çok sorulan soru belki de bu sorudur. Dalış elbiseleri üretildiği madde olan neoprenin kalınlığından dolayı, günlük kıyafetlerimiz kadar rahat değildir. Ama bir çok zaman dalgıçların gereğinden fazla dar ya da bol elbiseler giydiğini gözlemliyoruz.

Islak elbise alırken mutlaka deneyerek alın. Belki biraz terleyeceksiniz ama bu dalışınız esnasında elbisenin size çıkaracağı zorluktan daha kötü değildir. Elbiseyi giydikten sonra biraz dolanın. Hareketleriniz kısıtlanıyorsa ve nefes almanız zorlaştıysa o elbise size küçüktür. Tam tersi durumda ise kol altlarınızda, bileklerinizde ve en önemlisi boyun kısmında hiç bir bolluk olmamalı. Bu elbisenin içinde su sirkülasyonu yapacağından hiç bir zaman ısınamayacağınız anlamına gelir.

Kısacası elbise üzerinize tam oturmalı ama hareketlerinizi sınırlamadan.

Kalite

Burası yoruma çok açık. Ama bu konuda en sevdiğimiz söz “en iyi dalış elbisesi üzerinize en iyi oturandır”. Bu konuda bir çok seçenek mevcut. En pahalısı ya da en ucuzu değilde bir elbiseyi yılda kaç kere giyeceğiniz ve doğru koşullarda saklayıp saklamayacağınızda önemli. Çok para verdiğiniz bir elbiseyi tuzlu sudan çıktıktan sonra tatlı suyla yıkamaz ve gölgede kurutmazsanız zaten ömrü çok uzun olmaz.

İyi dalışlar dileriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı