Faydalı BilgilerGenel Kültür

Tarih Öncesi Su Altı : Megalodon

Eğer bu süper avcı su altı canlısı bugün yaşasaydı,  bugün dalış yapmak bu kadar kolay olabilir miydi? Daha ne olduğunun farkına varamadan küçük tekneleri yutması işten bile değildi.

Megalodon@Wikipedia

Megalodon’un, 1.5 ile 25 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu tarih öncesi avcının kesin boyutu bilinmesede, büyüklüğünün 15 ile 25 metre arasında olduğu tahmin edilmektedir. Bulunan fosiller incelendiğinde bugünün büyük beyaz köpekbalığının rahatlıkla onun öğünleri arasında olabileceği anlaşılmıştır. Boyut tahminleri Megalodon’un 18cm’lik diş ölçüleri göz önünde bulundurularak yapılmıştır.
Megalodon’un tam olarak fiziksel görünümü, iskelet fosillerindeki eksikler yüzünden sırrını korumaktadır. Büyük beyaz köpekbalığının temel fiziksel görünümü, genellikle Megalodon’un neye benzediğini tahmin etmekte kullanılan bir referanstır. Ama yapılan boyut tahminlerinden çıkan sonuçlar tabi ki yüzgeçlerinin daha büyük ve yüz yapısının çene büyüklüğü nedeni ile daha kare formunda olması gerektiğidir.

Megalodon Fosilinin Dişi @ Wikipedia

Fosil bulgularına dayanarak bu büyük deniz canlısının yaşamını balinalar, yunuslar ve dev deniz kaplumbağaları gibi canlıları avlayarak idame ettiği tahminediliyor. Ayrıca boyutuna rağmen, çok hızlı bir yüzücü olduğu da sanılmaktadır.

Author:Karen Carr | From Wikipedia

Bu yazı içeriğindeki bilgiler ve içeriğindeki resimler Wikipedia’dan derlenmiştir. Megalodon hakkında daha fazla bilgiye Wikipedia’nın İngilizce sürümünde yer alan makaleden ulaşabilirsiniz. Ayrıca buradan çeşitli fosil resimlerine ve çizimlere ulaşabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı