Dalgıcın RehberiFaydalı Bilgiler

Sinüzit

Sinüzit nedir?

Akut bakteriyel sinüzit, yüz kemikleri içindeki boşluklar olan sinüslerin bakteri cinsi mikroorganizmalarla meydana gelen enfeksiyonudur. Genellikle bir soğuk algınlığı veya allerjik nezle atağını takiben ortaya çıkar.

Normalde, sinüslerden salgılanan sıvılar burun boşluklarına drene olur. Bir soğuk algınlığı veya allerjik nezle atağını takiben, sinüslerde şişlik meydana gelir ve bu drenaj mekanizması bozulur. Bunun sonucunda da enfeksiyon ortaya çıkar.

Akut sinüzitin tanısı, muayeneye ve şikayetlerinizin değerlendirilmesiyle konulur. Doktorunuz sinüslerin röntgen ile radyolojik incelemesini veya bakteri aramak üzere burun akıntısından kültür tetkiki isteyebilir.
Akut sinüzit kronikleşirse

Sık sık sinüzit atakları geçiriyorsanız veya enfeksiyon 3 aydan uzun sürmüşse, bu, kronik sinüzit olabilir. Kronik sinüzitin belirtileri akut sinüzitten daha hafif olabilir; ancak tedavi edilmeyen kronik sinüzit ameliyat gerektirecek şekilde sinüslerde ve kemiklerde harabiyetle sonuçlanabilir.
Sinüzit mi oldum ?

Sinüzit belirtilerinin soğuk algınlığı veya allerjik nezle belirtilerinden ayırdedilmesi genellikle zordur; bu nedenle pekçok kişi doktora gitmeye gerek duymaz. Bunun yerine dekonjestan veya antihistaminik içeren soğuk algınlığı veya allerji ilaçları ile kendilerini tedavi etmeye çalışırlar. Oysa, soğuk algınlığı ve allerjinin aksine, bakteriyel sinüzit bir doktor tarafından teşhis edilmesi ve komplikasyonlarının önlenmesi için antibiyotiklerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
Tedavi

Bakteriyel sinüzitin tedavisi, uygun bir antibiyotiği içermelidir. Eğer sinüzit belirtilerinden üç veya daha fazlası varsa doktorunuza muayene olun. Doktorunuzun talimatlarına uymaya ve ilaçlarınızı önerilen süre ve dozda kullanmaya özen gösterin.

Antibiyotik yanında, burun tıkanıklığını azaltmak için bir burun spreyi ya da damlası ve ağızdan alacağınız bir dekonjestan ilaç önerilebilir. Burun spreyleri ve damlalarının uzun süreli kullanılmasının sakıncalı olduğunu unutmayınız. Kaynamış su buharının teneffüs edilmesi ve fizyolojik serum damlaları da şikayetlerinizi azaltabilir.

Eğer doktorunuz kronik sinüzit düşünüyorsa, uzun süreli antibiyotik tedavisi almanızı önerebilir. Bazen, kronik sinüzite neden olan mekanik tıkanıklıkların açılması için cerrahi tedavi de gerekebilir.

Önleme

Önleme her zaman tedaviden daha kolaydır. Bir soğuk algınlığı veya allerjik nezle atağı sırasında sinüzit gelişmemesi için aşağıdaki önlemler yararlı olabilir :

  • Ağızdan bir dekonjestan soğuk algınlığı ilacı ve burun damlası veya spreyi kullanmak (Burun spreyleri ve damlalarının uzun süreli kullanılmasının sakıncalı olduğunu unutmayınız).
  • Burun akıntısının akışkanlığını korumak için bol sıvı gıda almak
  • Uçak yolculuğundan kaçınmak. (Eğer uçakla yolculuk yapmak zorundaysanız havalanmadan önce bir burun spreyi kullanarak sinüs ağızlarının açık kalmasını sağlayınız).
  • Allerji ataklarını kontrol atında tutmak için antihistaminikli allerji ilaçları kullanmak ve allerjinin nedeni biliniyorsa bundan uzak durmak.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı