Deniz YazılarıDenizcinin El KitabıFaydalı BilgilerKemal BaralKöşe Yazıları

Tekne Sahibi Olmanın Keyfi kadar Zorlukları da Vardır – 9

Dümen şaftının ucu arka kamaranın içinde farşların altında bir yerde ve mafsallı bir bağlantı ile hidrolik silindire bağlı, uç tarafı dört köşe olarak bir anahtar geçecek şekilde dizayn edilmiş, esasen buraya manuel bir kol yeke olarak takılabilirdi. Elimizde bu işe uygun tek alet 32 numara bir kurbağacık anahtar var. Onu şaftın ucuna taktık. Fakat dümen adam boyundan yüksek ve büyük bir kişinin bu anahtarla çevirmesi ve sabit tutabilmesi imkansız. O nedenle Erkan ile İnanç biri elleri çekerek diğeri ayakları ile dayanarak zaptedebilecek pozisyonu aldılar. Fakat çukurda kalıyorlar ve önlerini görmeleri mümkün değil.

Ben motoru çalıştırdım ve en ağır yolla ileri verdim. Pervanenin dönüş yönü sebebiyle tekne bir süre sonra sancağa kaçmaya başlıyordu. İş te o zaman ben “çekin“ diye bağırıyordum. Onlar da var güçleri ile asılarak anahtarı çeviriyorlar ve tekne rotasına giriyordu. Fazla iskeleye kaçınca da “itin” diye bağırıyordum ve anahtarı bu defa iterek dümeni rotaya sokuyorlardı. Bu anlatılamayacak kadar zahmetli ve yorucu bir iş . Amacımız artık yaklaştığımız Silivri mendireğine girip bağlanabilmek. Fakat, ikisinin de elleri ayakları yorgunluktan şişti ve morardı. Serap ta onlara münavebe ile yardımcı oldu. Sonunda hiçbir yere toslamadan verdiğim komutlarla ve takım anahtarı ile idare edilen dümenle Silivri mendireğine saat 17 sularında girdik. Orada bulunan balıkçı motorlarından birine seslenip bizi kıçtan koltuk verebilecek şekilde çekmelerini rica ettim Kabul ettiler ve attığımız halatla yedekleyip çekmeye çalıştılar.

Mendirek girişinin iskele tarafında bir gazino var ve önünde Mirageisminde büyük bir motor yat bağlıydı. Onun sancağında bizin rahatça bağlanabileceğimiz bir boşluk mevcuttu. Fakat, bizim tekne ağır bu yüzden balıkçı sandalı bir türlü çekmeye muvaffak olamadı. Bu sıra büyük motor yatın kaptanı çıktı ona durumu anlattık bağıra çağıra , uzun bir koltuk halatı çıkardım. Bizi yedeklemeye çalışan sandal halatı yatın kaptanına verdi. O da halatı kendi ırgatına sararak bizi önce pruvasına kadar çekti, Erkan ve oğlum motor yata çıktılar ve kaptanla beraber üçü bizim tekneyi önce borda bordaya getirdiler sonra kıçtan koltukla sahile bağlandık. Hiç birimizde hal mecal kalmamıştı.. Mirage ın kaptanı Recep kaptana çok teşekkürler ettik ve Serap bize çay demledi, hep beraber bizim havuzda çay içerek başımıza gelenleri konuştuk.

Oğlum ve Erkanı tekne de bırakıp kopan boruyu söküp yanımıza alarak Serapla ben otobüsle İstanbula döndük.

——————————

Bostancıda bir rakor imalatçısında her borudan biri yedek olarak ikişer tane imal ettirdim, ayrıca dümenin şaftına anahtar taktığımız yerine mafsallı galvaniz borudan bir dümen yekesini tornacı Bayram ustaya izah ede ede imal ettirdim. Artık bir daha böyle bir dümen arızasında yolda kalma ihtimali en aza inmiş oldu.

İki gün sonra Silivri’ye geri dönüp rakor ve boruları değiştirdim. Hidrolik yağını tamamlayıp havasını aldım, yedek dümen kolunu uygun bir şekilde sancak alabandaya iç kısımdan yerleştirdik. Öğlen saatlerinde yola çıkarak Fenerbahçe Marina daki yerimize geldik. Bundan sonra teknenin gideceği yer doğruca esaslı bir bakım ve onarım için Tuzladaki tersane olacaktı.

Hali hazırda Sevgim çekildiği tersanede yeniden doğdu denebilir. Bütün kaplaması çift kat arası epoksy şaşırtmalı Akaju kaplandı, motor Volvo servisinde baştan sona yenilendi, esnek motor kulakları ve esnek kaplinle techiz edildi. ( Motor vibrasyonu da kaplama ve eğri bozulmalarına yol açabilir bu nedenle esnek yatak ve kaplinle montajı tavsiye ederim.), tüm demir olan ve okside olarak aşınmış durumdaki saplama ve vidalar krom olanları ile değiştirildi. Direk yeniden yapıldı. Eskimiş tüm arma donanımı yenilendi.

Aldığımız dersler ile bir dahaki sezona artık keyifli seyirler yapma ümidi içindeyiz. Yaşadıklarımızı okurlar ile paylaşarak bizim çektiğimiz sıkıntıları onların çekmemesi için ikazda bulunabilmiş olmayı ümit ediyorum.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı