Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Cozumel – Cancun – Maya Riviera

Cozumel, Meksika Yucatan yarımadasına 15km. uzaklıkta bir adadır. Cozumel, sahilleri ve tabiiki şnorkel icin ideal koyların yanısıra dikey duvarlar ve mercan bahcelerini andiran sualti dogal guzellikleri ile unludur. Yucatan yarimadasi ile Cozumel adasi arasinda olusan kanal yaklasik 500-600 m. derinliginde olup genellikle akintilidir.

Miami ve Houston dan 2 saatlik bir ucak yolculugu ile ulaşılabilinen ve tropical baliklarin bolca goruldugu bu iliman sular dunyaca populer olmasina karsin Amerikali dalgiclarin ikinci adresi gibi olmustur.

Cozumel’e bir kere giden, sürekli gtimeye devam eder. Cozumel adasının sahillerindeki hayat veren akıntılar sayesinde resifler her zaman canlı kamış ve balıklarla dolu olmuştur.

Dalgıçlar günümüzde, eskiden nasılsa Cozumel sualtı hayatını yaşama fırsatı elde ederler. Hatta artık daha büyük balıklarla birlikte! çünkü zıpkınla balık avlama uzun zamandır yasaklanmış olup, kıyısal bir marin park kurulmuştur.

Cozumelin muhteşem sualtı şovu, genellikle 35+ metrelerde gösterimdedir, yani vizibilite mükemmeldir. Palancar, Tormentos ve Columbia Resifleri her geçen sene daha da güzelleşmektedir.

Aynı zamanda, su üstündeki açılan yeni lüks oteller ve beach club’lar da adanın “küçük-kasaba” imajını geliştirmiştir. Muhteşem dalış siteleri ve birinci sınıf hizmetin kombinasyonunda ise, turizm artmıştır.

Cancun

Cancun’u dediğimiz zaman akla ilk gelen şey, 24 saat boyunca süren partilerdir. Fakat son zamanlarda, çok seyahat etmiş tecrübeli dalgıçların cancun’a gelmeye başladıklarını görüyoruz.

Mükemmel bie sualtı güzelliğine sahip olan bu bölgenin Herradura, Octopus ve C-35 batığı görülmeye değerdir.

Cozumel’in dik resiflerinde mavi çizgili snapper balığı, domuz balığı, hırıltı balığı, siyahımsı deniz yosunları ve renkli balık sürüleri görmeniz mümkündür.

Yakınlarda bulunan Isla Mujeresbölgesinde, zarasız balina köpekbalıkları yaşar. Bu bölge ayrıca Uyuyan Köpekbalıkları mağarasına ve manchones resifine de ev sahipliği yapmaktadır.

Maya Riviera

Bu bölge kendine has çok özel bir yerdir. Playa Del Carmen bölgesinin euro-beach kültüründen tutun, 307 karayoluna dizilmiş olan ucuz otelleri ile hem maceraperestleri hem de sefa düşkünleri çekmektedir.

Macera ruhu taşıyan dalgıçlar için atraksyonlar kıyıdan uzakta bulunmazlar, aksine ormanın içindedirler! Bu bölgede yer altıı akıntıları ile meşhurdur ve bunlar zaman içinde inanılmaz su dolu tüneller oluşturmuşlardır.

Maya halkı bu mağara girişlerine “cenotes” adını koymuşlar ve “Xibalba” dedikleri yeraltı dünyasına bir geçiş olduğuna inanmışlardır.

Maya’nın büyüleyici yeraltı dünyasını görmek için korkusuz bir kaşif olmanıza gerek yoktur. Işıktan ve havadan uzak kalmadan, yani sadece şnorkel yaparak bile bu muhteşem, damlataş mağaralarını andıran oluşumları gezebilirsiniz. Bu galeriler Yucatan’ın mağaralarını meşhur etmiştir ve insana ayda yüzüyormuş hissini verir.

Cozumel’deki en iyi 5 dalış noktası

  1. Palancar Reef (Cozumel)
  2. C-53 Batığı (Cozumel)
  3. Columbia Reef (Cozumel)
  4. Dos Ojos (Maya Riviera)
  5. Herradura (Cancun)

Tüm bunların dışında da, mutlaka deniz kenarında bulunan Maya’daki Tulum tapınağını ziyaret etmeyi unutmayın.

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı