Pazartesi , Ağustos 26 2019

Su Altı Canlıları

Sualtı canlılarının dalıcılar üzerinde hem pozitif hem negatif bir etkisi vardır. Negatif etki dalıcıların az sayıda da olsa karşılaşmaktan korktukları deniz canlılarını görmeleridir. Ancak yine de birçok dalıcı sulatı hayatının zengin olduğu yörelerde dalış yapmak ister (pozitif etki).

İşte dalış lideri olarak amacımız, dalıcılarınızın içindeki manasız korkuları yok etmek, ama yine de tehlikeli olabilecek sualtı canlılarını onlara tanıtabilmek olmalıdır. Hedefiniz dalıcılarınızın sualtı canlılarına karşı saygınlığını ortaya çıkartmaktır. Gayet tabidir ki bu işi başarabilmek için sizin de deniz canlıları ile ilgili bazı temel bilgileriniz olmalıdır. Bazı üniversitelerde okutulan deniz bilimleri dersleri bu açığı kapamanıza yardımcı olabilir.

Dalış rehberinin bu konuda en son rolü de su altı canlılarının korunmasını sağlamaktır. Bilhassa çevre şartlarının kötüleşmesi sonucu birçok dalış bölgelerinde dalış ortamları kirlenme, dikkatsizlik ve ölçüsüz avcılık sonucu yok olmaktadır. Genel olarak şu noktalarda dalıcılarınızı uyarmalısınız.

  1. Su altında sadece yenebilecek canlıları ve yiyebilecek ölçüde avlanmayı sağlamalısınız.
  2. Kanuni ve yasalarla öngörülen yasaklara uymayı ve sualtı ortamına karşı saygılı olmayı sağlamalısınız.
  3. Sualtında herşeyin bilhassa mercan oluşumlarının ellenmemesi gerektiğini ve sualtı tabiatının bozulmaması gerektiğini ortaya koymalısınız.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Dekomprasyon Hastalığının Oluşumundaki Etkenler

Dekomprasyon HastalığıDekompresyon HastalığıDekompresyon Hastalığının Fizyolojik MekanizmasıDekompresyon Hastalığının Fizyolojik MekanizmasıDekomprasyon Hastalığının Oluşumundaki EtkenlerDekomprasyon Hastalığının Oluşumundaki EtkenlerDekomprasyon …