Faydalı BilgilerGenel Kültür

Tarih Öncesi Su Altı – Helicoprion

Helicoprion bessonovi
Helicoprion bessonovi

Helicoprion (“Spiral Testere”) 280 Milyon yıl önce yaşamış ve 225 milyon yıl önce yeryüzündeki son örnekleri tükenmiş bir köpek balığı türüdür ve fosilleri Kuzey Amerika’da Utah, Idaho ve Wyoming bölgelerinde bulunmuştur.

Bu köpekbalığı atası hakkında çok az şey bilinmesine rağmen dişlerinin şekli ile dikkat çekmekte. Dişler “taşıyıcı kemer” olarak adlandırılan yarım ay şeklindeki bir yapının arkasından çıkarak bir helezon ya da sarmal oluştururlar ve alt çenenin apeksinde bir eksen üzerinde dönerlerdi. Daha sonra sıkı bir spiral şeklinde toplandıkları yer olan alt çenenin altındaki bir boşluk içerisine geri giderlerdi. Büyük fosil dişlerine dayanılarak yapılan hesaplara göre boyları 6, ağız genişlikleri ise 1 metreye kadar ulaşabiliyordu.

Vücutlarının kıkırdak bir yapıdan olduştuğu düşünülen Helicoprionlar’ın, günümüzde sadece dişlerinin fosilleri bulunabilmiştir. Bir teze göre bu şekildeki diş yapısı bu köpek balığı cinsine en sert deniz kabuklularını bile kırabilme yetisi vermekteydi. Bir diğer teze göre ise Helicoprion bir balık sürüsüne girmekte ve dişlerini bir döner testere gibi kullanarak avlanmakta idi.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı