DenizcilikHaberler

Karşıyaka’dan bakanlığın yat limanı projesine ret

Belediye Meclisi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ilçede yapmayı planladığı yatırımın yer seçiminin yanlış olduğuna karar verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Karşıyaka’daki Yat Limanı Projesi’ne Karşıyaka Belediye Meclisi’nden olumsuz görüş çıktı.
Bakanlığın Karşıyaka İskelesi ile Nikah Sarayı arasında kalan bölge için hazırladığı projeye ilişkin imar planı önerisini Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda görüşen Karşıyaka Belediye Meclisi, yat limanı için seçilen bölgenin ulaşım, ticaret ve coğrafik açıdan olumsuzluklara yol açacağı gerekçesiyle oy birliği ile reddetti.

Görüş sorulmuştu
Karşıyaka Belediyesi tarafından planlara işlenen ve onay için gönderilen marina projelerinin yerine, kendi projesini hazırlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ÇED raporu için görüş istediği kurumlardan biri de Karşıyaka Belediyesi oldu. Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda, Bakanlığın yat limanı amaçlı hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı önerisini görüşen Karşıyaka Belediye Meclisi, oy birliği ile ret kararı aldı. Karşıyaka Nikah Sarayı ile Vapur İskelesi arasındaki bölge için hazırlanan projenin yer seçiminin yanlış olduğunun vurgulandığı belediye raporunda, “Yat limanının kuzeyinde kalan Cemal Gürsel Caddesi ile ana ulaşımın sağlanması mümkün değildir. Yat limanı proje alanına yönelik çalışmalar için bu caddenin kullanılması, caddenin araç yoğunluğunu büyük ölçüde artıracak, oluşan taşıt trafiğinin getirdiği olumsuz etkiden ilçe halkı huzursuzluk duyacaktır” sözlerine yer verildi.

Deniz de doldurulacak
Raporda, “Şu anda yapılan feribot ve vapur seferleri ile kullanılmakta olan güzergah, yat limanının konumlandığı alan ile uyumsuzluk teşkil etmektedir. Bu durum, mevcut seferleri aksatacak ve deniz trafiğinde büyük sorunlara yol açacaktır. Aktarma istasyonlarının koku, toz, gürültü ve görünüş yönünden çevreyi kirletmesi için, boşaltma işleminin yapıldığı yerlerin, kapalı olarak inşa edilmesi zorunludur. Bu da kıyı şeridinde mümkün değildir” denildi. Projenin bölgedeki tarihi değerlerin, parkların, doğanın ve balıkçılık kaynaklarının kaybolmasına yol açacağı endişesi nedeniyle olumsuz tepkilerle karşılaştığı da belirtildi. Bakanlık tarafından hazırlanan, 20 bin metrekaresi kapalı alan olarak planlanan proje, seçilen bölgede deniz dolgusunu da beraberinde getiriyor.

kaynak : http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2013/08/05/karsiyakadan-bakanligin-yat-limani-projesine-ret

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı