ÇevreGökhan KarakaşHaberler

Köpekbalığı katliamını durdurun

Avrupa’da ilgi gören köpekbalığı yüzgeci çorbası her yıl 100 milyon köpekbalığının öldürülmesine neden oluyor. Türkiye’deki kuruluşlardan Sea Life Trust Vakfı bu katliama karşı 150 bin imza toplarken, Türk dalgıçlar da Atlas Okyanusu’nda kafessiz dalış gerçekleştirdi

70 milyon yıldır evrim geçirerek dünya denizlerinde yaşam alanı bulabilen köpekbalıkları şimdiye kadar hiç olmadıkları kadar büyük tehdit altında. İnsanoğlunun hep canavar ve işe yaramaz olarak tanımlaması nedeniyle yıllardır katledilen köpekbalıklarını korumak için tüm dünyada koruma çalışmaları sürüyor. Yüzgecinden çorba yapmak için toplu halde öldürülen bu canlıların neslinin önümüzdeki yıllarda tükeneceği düşünülürken, tüm dünyada çalışmalar yapan Bite-Back Köpekbalığı ve Deniz Koruma Platformu Türkiye’de de imza kampanyası sürdürüyor.

Avrupa destekliyor
Sea Life Trust Vakfı da köpekbalıklarını korumak için Bite-Back’in kampanyasına katılan ülkemizdeki ilk kuruluşlardan biri oldu. İstanbul’daki Sea Life Akvaryum’un da sahibi olan vakıf, Avrupa ülkelerine girişte uygulanan gümrük kurallarını örnek gösterdi. Vakıf adına konuşan Gülnur İnkaya, AB üyesi gümrüklere bireysel olarak sadece 2 kilo meyve, 2 kilo süt tozu, 2 kilo kurbağa bacağı sokulabildiğini ama 20 kilo köpekbalığı yüzgeci ile geçilebildiğini söyledi. İnkaya, “Köpekbalığı yüzgecinin bu kadar yüksek oranda sokulması katliamı hızlandırıyor. Oysa köpekbalıklarının birçok türü ‘Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde yani nesli tükenmek üzere. Ülkemizde de köpekbalıkları için çalışmalar yürüten çok az kuruluş var. Sadece çekiç baş köpekbalıkları her yıl 1 milyondan fazla öldürülüyor. Köpekbalığı yüzgeci çorbası Avrupa’da ilgi gördüğü için katliam büyüyor. Tadından daha çok ‘güç, zenginlik ve asalet simgesi’ sayıldığı için içiliyor” dedi.

İnsan en büyük düşman
Öte yandan köpekbalıklarıyla yüzmek için ABD’nin Atlas Okyanusu kıyılarına gidenlerden Serhan Akın da bu canlıların zararsız olduğunu kanıtladı. Florida’da kafes kullanmadan dalan dalgıç Serhan Akın, “Köpekbalıklarının sandığımızdan daha akıllı canlılar olduğunu ve insanın besin sisteminde yeri olmadığı biliyordum. Denizlerimizdeki ekosistemin devamı için çok önemli olduklarını anlatmak istedim. Bilim adamlarına göre ekosistemdeki dengesizlik 2048’de dünyadaki balık nüfusu tamamen tüketecek kadar şiddetli artıyor. Kaplan, limon, hemşire ve resif köpekbalıkları ile kafessiz yüzmek bu canlılara önyargı ile yaklaştığımızı gösterdi” dedi.

Tehlikeli değil tehlikedeler
Sea Life Trust Vakfı, dakikada 140, saatte 8 bin 400, günde 201 bin 600, yılda 100 milyon köpekbalığının öldürüldüğünü belirtirken, katliama en büyük desteğin de Avrupa ülkelerinden geldiğini vurguladı. AB üyesi ülkelerin gümrüklerine girilen 20 kilo köpekbalığı yüzgecinin yaklaşık 4 bin Euro olduğunu belirtildi. Sea Life Trust Vakfı dünya genelinde 150 bin imza toplayarak katliamı durdurmayı amaçlıyor. 1 türden 55 köpekbalığının bulunduğu Sea Life Akvaryum’da ziyaretçilerine bu canlıların tehlikeli olmadığını tam tersine tehlikede olduklarını anlatmaya çalışıyor. Yavru çekiçbaş köpekbalıklarının da bulunduğu akvaryum vakfın Türkiye’de çalışmalarını yürütüyor.

Gökhan Karakaş – Milliyet

kopekbaligi-katliamini-durdurun-6428413

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı