71 metrede metrede dünya rekorunu kırdı

Rusya’da düzenlenen serbest dalış şampiyonasında dünya ikincisi olan Derya Can, paletsiz 71 metre derine ulaşarak yeni bir dünya rekorunun sahibi oldu.

fft16_mf3696439

GÖKHAN KARAKAŞ / İstanbul
Çanakkale’deki bir ilköğretim okulunda beden eğitimi öğretmeni olan Derya Can, adını geçtiğimizağustos ayında Rusya’nın Kazan kentinde gerçekleştirilen Serbest Dalış Dünya Şampiyonası’yla duyurdu. Şampiyonada nefes tutma dalında dünya 2.’si olan Can, bir süredir 3 branşta dünya rekorukırmaya hazırlanıyordu. Antalya’nın Kaş ilçesinde rekor denemesi için antrenman yapan Can, önceki gün suya girmek için tüm hazırlıklarını tamamladı. Ancak Kaş Hidayet Koyu’nda etkili olan şiddetli rüzgâr ve yağış Can’ın rekor denemesini ertelemesine neden oldu. Akşam saatlerinde güneş yüzünü gösterince Can, Şahika Ercümen’e ait 61 metrelik ‘değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalış’ rekorunu kırmak için derinlere doğru yol aldı.

Nefessiz 2 dakika kaldı
Yaklaşık 2 dakika boyunca suyun altında kalan Can’a bir sahil güvenlik botu ve acil sağlık teknisyenleri de eşlik etti. Can, 71 metreye indikten sonra kendisini bekleyen işareti alarak satha çıktı. 20 saniyeCMAS hakemlerine bakarak bilinçli olduğunu kanıtlayan Derya Can böylece yeni dünya rekorunun dasahibi oldu. Derya Can rekoru elde ettikten sonra açılan Türk bayrağı etrafında toplanan ODTÜ SAS üyeleri ‘Türkiye’ sloganları attı. Derya Can, rekor denemesinden sonra yaptığı açıklamada, “Uzun bir süredir hazırlık yaptım ve Türk kadınının başarısını kanıtladım. Rekorumu Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılına armağan ediyorum” dedi.

Arnica sponsor
Can’a sponsor olan Arnica’nın Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Akın da, kendisinin de sualtı sporcusu olduğunu ve Derya’ya maddi destekte bulunarak Türkiye’de bu branşların gelişmesini istediklerini vurguladı. CMAS rekorun tescili için görevlendirdiği Rus Igor Orel ile İspanyol Nicalaus A. Soza Garcia rekoru onayladılar.

Milliyet su altında görüntüledi
Derya Can’ın rekor denemesi için 17 Ekim sabahı tüm ekip Kaş Limanı’nda hazırdı. Fakat, rüzgârın doğudan güçlü esmesiyle oluşan fırtına ‘Anemon’ adlı dalış teknesinin açılmasını engelledi. TSSF temsilcisi ve Derya’nın antrenörü Levent Ucuzal rekoru erteledi.
Hava düzelmezken şiddetli yağmur başta Derya olmak üzere tüm ekibin moralini bozdu. Beklenen güneş 16.00 civarında kendini gösterince ekip denize açıldı. Derya rekor denemesi için 18.15’te derinlere inerek rekoru elde etti. Derya Can’ın üyesi olduğu ODTÜ Sualtı Sporları Kulübü üyeleri Derya’nın her ihtiyacıyla ilgilendi. Türkiye’de çektiği yüksek kalitede sualtı reklam filmleri ve belgesellerle tanınan Beng’s Prodüksiyon’dan Bengiz Özdereli ve Akın Bağcılar, rekorun tescillenmesi için gerekli olan görüntüleme sistemini kurdu. Can’ın rekor denemesinde Milliyet muhabiri Gökhan Karakaş ile sponsoru Arnica’nın CEO’su Serhan Akın da sualtına indi.

milliyet.com.tr

71-metrede-metrede-dunya-rekorunu-kirdi-3696440

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Gemi üretiminde Türkiye’nin payı yükseliyor

Son dönemde özellikle yerli projeleriyle öne çıkan Türk tersaneleri, kapılarını basın mensuplarına açtı. Yalova’da gerçekleştirilen …