Pazartesi , Ağustos 19 2019

Anı -2

Deniz anılarımı paylaştığımız bu köşemizde tekrar anılarla beraberiz.

Bir akşam üzeri rapana toplamak amacıyla çok güzel bir koya demirlemiştik. Suya ilk ben atlamıştım. Araştırırken her taşın altında etrafında pavuryaya rastladım. Oldukça çok miktarda mevcuttu. Ekonomik değeri de oldukça yüksekti. Hemen toplamaya başladım.

O kadar boldu ki pavuryalar sepetimi kısa zamanda dolmuştu.Rapana da mevcuttu, güzel bir gün olmuştu.

Geceyi o koyda geçirmeye karar verdik. Genellikle sudan çıktığımızda sıcak çayımız hazır olurdu. Rizeli bir kaptanımız vardı. Çok becerikli ve çalışkandı. Rumelifenerinde otururdu. Bizi çaysız bırakmazdı. Dalış sonrası çayla yorgunluğumuzu atarken, kaptanımızdan o koyun isminin “Çilingoz” olduğunu öğrendik. Zaten son yıllarda doğa tutkunlarınca popüler bir yer oldu.

Bazen de akşamları ihtiyaçların temini için yakın limanda konaklardık. Bu esnada gün içinde yakaladığımız pavuryalar olursa ağdan bir livarla teknenin yanından denize sarkıtırdık. Bir sabah erken kalktığımda, livardaki pavuryaların olmadığını gördüm. Livarı kontrol ettim, bir problem yoktu. Ertesi sabah yine aynı şey oldu, pavuryalar yok olmuşlardı! Belli ki birisi bizim kahvaltılıklara dadanmıştı!

Ertesi sabah suçluyu yakaladım. Yanımızdaki teknedeki bir arkadaştı. Güldük. Bizden isteseydi kendisine pavurya verebileceğimizi söyledik. Amacı biraz da muziplikti. İğneadadan ilginç bir anıydı.

Liman çıkışı kaptanımız dip radarında gördüğü büyük lüfer alayından o kadar etkilenmişti ki, bize: “Siz dipten tek tek topluyorsunuz. Oysa teknemde voli ağım olsaydı bu balıkları bir kerede yakalayıp bütün seneyi rahat geçirirdim.” dedi. Ama biz işimize bakmalıydık. Aynı gün dipte çalışırken gördüğüm kırlangıç balığını yakalamak amacıyla hamle yaptım. Elimden kaydı ve o hızla bir daire çizerek gelip sırtıma öyle bir kafa attı ki, refleks olarak öksürmek zorunda kaldım. Bu bir balıktan aldığım en büyük darbeydi. Zaten pek tekin sayılmayan bu balığa dokunmamaya karar verdim.

Bir sonraki bölümde Şile ve Karaburun mevkilerinde rastladığımız arkeolojik değerlerden bahsedeceğiz.

O ana değin tüm mavi mutluluklar sizlerle olsun.

Murat Kitapçı
Eğtimen – Rehber

kitapcimurat@hotmail.com

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

‘Karadeniz’de 5 bölge korunmalı’

Denizlerdeki canlı yaşamının korunmasına yönelik oluşturulan ve AB’nin desteklediği Coconet Projesi’nde Türkiye’yi Türk Deniz Araştırmaları …