II. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması

İlki 2012 yılında düzenlenen Gemi ve Yat Tasarım Yarışması, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği organizatörlüğü ile gemi ve yat sektörünün gelişimine katkıda bulunmak ve tasarımın sektör için önemini vurgulamak amacıyla bu yıl ikinci defa düzenlenecektir. Yarışma, Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) desteği ve Gemi Mühendisleri Odası (GMO) işbirliği olmak üzere çok sayıda kurumun sponsorluğu ve desteği ile yapılmaktadır.

kpk0000000000

Yarışmanın asıl amacı, Türkiye’deki başarılı tasarımcılarla üretici firmaları buluşturmak, gemi ve yat sektörünü çok iyi tasarımlarla beslemek, sektörle ilgili eğitim gören öğrencilerin tasarım yönlerinin gelişmesini ve tasarıma bakışlarını geliştirmeyi sağlamak, ihraç edilebilir nitelikteki ürünlerin ortaya çıkarılmasını sağlamak, gemi ve yat ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretmek, sektörün rekabet gücünü artırmak, sektörün gelişimine katkıda bulunmak, çevreyi daha fazla korumak, ulaşımda ve taşımacılıkta harcanan enerji miktarında tasarruf sağlamak, işlevselliği ön plana çıkarmak ve geleceğin gemi pazarında söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncü olmaktır.

Bu çalışma, Türk gemi ve yat sektörünün ihracatını daha iyi seviyelere getirmek için, yurt dışında olmazsa olmazların başında gelen “tasarım” kavramının üzerine eğilip ilk defa ulusal nitelikte bir gemi tasarım yarışması düzenlenmesi amacıyla başlatılmıştır.

Yarışma, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki üniversitelerin Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Endüstriyel Tasarım, Mimarlık ve Makine Mühendisliği Bölümlerinde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenci gruplarına açıktır.

Öğrenci grubu en az bir en fazla dört kişiden oluşabilir. Gruplarda en az bir Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği ya da Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği öğrencisi olmalıdır.

Yarışmanın 2013 yılı için belirlenen teması, “Uluslararası sularda ağ ile (gırgır ağı) avlanacak, bünyesinde işleme sistemi olan 24-49 metre arası uzunlukta balıkçı gemisidir.

Yarışma şartnamesi, yarışmaya katılım koşulları ve yarışma ile ilgili tüm dokümanlar www.gemiyattasarim.org sayfasından temin edilecek ve yarışmaya başvuru internet sitemiz aracılığıyla yapılacaktır.

Ödüller
Yarışma birincilik ödülü 15.000 TL
Yarışma ikincilik ödülü 10.000 TL
Yarışma üçüncülük ödülü 5.000 TL

Juri Komite Üyeleri

Organizasyon Komitesi
Başaran Bayrak – Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı
Yusuf Turhan Soyaslan – Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yard.
Cem Seven – Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
Emin Akbaşoğlu – Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi
Necdet Salgür – Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

Jüri Üyeleri
Osman Kolay (Gemi Mühendisleri Odası Başkanı)
A. Tuncay Sagun (Su Ürünleri Birliği Başkanı)
Prof. Dr. Tamer Yılmaz (Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı)
Bülent Şener (Tasarımcı GMO üyesi)
Necdet Salgür (Proteksan Tersanesi Genel Müdürü- İİB Gemi ve Yat İ.B. Y.K üyesi-GMO üyesi)
Itri Teymur (Tasarımcı GMO üyesi)
Haluk Suntay (Tasarımcı GMO üyesi)
Prof Dr Ahmet Dursun ALKAN (YTÜ)
Prof Dr Ercan KÖSE (KTÜ)
Doç Dr İsmail Hakkı HELVACIOĞLU (İTÜ)
Yrd Doç Dr Muhsin AYDIN (YTÜ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Silent 55: Güneş enerjisi lüks ile birleşirse…

“Ardınızda bıraktığınız karbon ayak iziniz değil; denizden taşıdığınız kumlar olsun” Güneş enerjisi ile çalışan araçların …