DenizcilikHaberler

Yat turizmi tekneleri denetleniyor

Sahil Guvenlik denizlerde goz actirmiyorSahil Güvenlik Komutanlığı, yat turizmi yapan teknelere yönelik denetimlerine aralıksız devam ediyor.
Antalya’da bir ihbarı değerlendiren ekipler açıktaki bir teknede denetim yaptı. Denetime sahil güvenlik botlarını yanı sıra helikopter de katıldı.

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı emrinde görev icra eden Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı, yaz ayları öncesi yat turizmi yapan teknelere yönelik yürütülen denetim faaliyetlerine devam ediyor. Antalya’nın Kemer ilçesindeki Türkiz Marina’da konuşlu bulunan Sahil Güvenlik’e ait yüzer unsurlar, Mega Star isimli bir ticari tur teknesinin belgelerini kontrol etti. Söz konusu teknenin eksik belgeleri olduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik botları ve personeli harekete geçti.

Sahil Güvenlik helikopterinin de havadan destek verdiği denetimde, ihbar yapılan tekneye kısa sürede ulaşıldı. Tekneye çıkan Sahil Güvenlik personeli, tekne kaptanından ‘Denize Elverişlilik Belgesi, Seyir İzin Belgesi, Deniz Turizm Aracı Turizm İşletme Belgesi’ gibi evraklarını ibraz etmesini istedi. Denetimde, teknede bulunması gereken can yeleği, yangın tüpü gibi ekipmanlar da kontrol edildi. Denetimin ardından belgeleri eksik olan teknenin tura devam edilmesine izin verilmedi.

Denetimle ilgili bilgi veren Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Yarbay Kadir Karakaya, ‘Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı emrinde görev icra etmektedir. Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanlığı’nın sorumluluk sahası Antalya Körfezi’nin doğusunda yer alan Gazipaşa’dan batısında yer alan Kalkan’a kadar 652 kilometrelik sahil şeridini kapsamaktadır. Antalya, Alanya, Kemer, Finike, Kekova, Kaş, Kalkan’da toplam 22 adet yüzer unsur ile sahil güvenlik görevleri icra edilmektedir.’ diye konuştu. Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları olarak yaz sezonunda tatillerini geçirmek amacıyla Antalya ve ilçelerine gelen vatandaşların güzel izlenimlerle ayrılmaları ve herhangi bir can veya mal kaybı ile üzücü bir olayın yaşanmamasını amaçladıklarını aktaran Yarbay Karakaya, ‘Zaman mefhumu gözetmeksizin gereken hassasiyeti en üst düzeyde göstererek, kontrol ve denetimleri aynı özen ve ciddiyetle yapmaya devam etmekteyiz.’ dedi.

Denetim yapılan Mega Star 1 teknesinin kaptanı Erdem Dumlupınar da şunları söyledi: ‘Denetimler rutin olarak bütün sezon boyunca devam etmekte. Yapılan kontroller esnasında eksiğimiz olduğu için Turizm İşletme Belgemizi henüz alamadık. Bundan dolayı limana geri dönüp yolcularımızı indireceğiz. Belgesi olan başka bir yatla turumuza devam edeceğiz. Denetimler gayet normal, gerekli olması gereken kontroller. Komutanlarımız her konuda yardımcı oluyor, eksiklerimizi bildiriyorlar. Bizim can ve mal güvenliğimiz için yapılan şeyler.’

Akdeniz Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı tarafından 2013 yılında 16 bin 44 adet yat ve tekne kontrol edildi, 3 bin 539’una yasal işlem uygulandı.

Kaynak: sabah.com.tr
http://www.sabah.com.tr/Turizm/2014/04/21/yat-turizmi-tekneleri-denetleniyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı