Dalış YazılarıGökhan KarakaşHaberlerKöşe YazılarıSu Altı

Akdeniz’in zengin tarihi kayıt altında

Arkeolog ve dalgıçlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Kaş’ın derinliklerine indi. Ekip, Geç Roma ve Bizans döneminden kalan 4 batığı ve etrafa yayılan amforaların fotoğraflarını çekti

akdeniz-in-zengin-tarihi-kayit-altinda-3807002

Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Akdeniz kıyılarının su altındaki zenginlikleri, kayıt altına alınmaya başlandı. Türkiye’nin derinliklerindeki kültür hazinelerini korumak için harekete geçen İstanbul Teknik Üniversitesi ve California Üniversitesi öğretim üyeleri ve bilim insanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alarak Kaş’ta çalışmalarını tamamladı.

Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi kapsamında önce derinlerdeki gemi batıklarını ileri teknoloji cihazlarla belirleyen ekip, daha sonra dalışlar yaptı. 15 kişilik bilim ekibi Kaş’ın 4 farklı koyundaki 4 gemiyi görüntüledi. Batıkların su altındaki görüntüsünün 3 boyutlu haritasını da hazırlayan ekip, Geç Roma (M.S. 3-4. YY) ve Bizans (M.S. 5-15. YY) döneminden kalan 4 yeni ahşap batığı ve etrafa yayılan amforaları görüntüleyerek binlerce yıl önce sulara gömülen gemilerin taşıdığı yük ve rotaları hakkında ipuçları edindi.

Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sanal Müzesi kapsamında hazırlanan proje hakkında bilgi veren Dr. Güzden Varinlioğlu, “Çalışmalarımız sonunda bölgenin mükemmele yakın bir su altı arkeolojik haritasını çıkarttık. Amacımız aynı yöntemlerle başka bir bölgeyi araştırıp dünya arkeolojisinin hizmetine sunmak” dedi.

Gökhan Karakaş
milliyet.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı