Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Bonaire – Büyük Bir Havuz Dalışı

Hollanda Antillerinden rüzgar altı 3 adalar, Aruba, Bonaire ve Curaçao’dan birisi olan bu ada, Karayip denizinin güney ucunda, Venezuella sahilinden yaklaşık 70-100 km uzaklıkta bulunur. ABC ismi ile de anılan bu adalar topluluğu konum itibarı ile hortum gibi doğal afetlerle karşılaşmazlar.

Tamamıyla tropikal bir iklime sahip olan adada, hava sıcaklığı tüm yıl boyunca 27-30 derecede seyrederken deniz sıcaklığı ise 26-29 derecelerdedir. Dolayısı ile bir shorty ile veya skin olarak dalışlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak fotoğrafçılara 3-5mm elbise giymelerini tavsiye ederiz.

Şekil itibarı ile bir bumerangı andıran ada, kabaca kuzeyden güneye doğru uzanır. Kuzayden güneye en uzak ucu 40 km, enlemesine ise 9 km’dir.

Ufak bir sahil kasabası büyüklüğünde olan başkentKralendijk, Hollanda kolonializminin etkisinde kalmış birçok renkli yapıya ve mimariye sahiptir.

25 kilometre uzunluğunda ve kenarı boyunca da mercan resifi bulunan büyük bir havuz düşünün – işte burası Bonaire! Bu adanın sadece dalış üzerine kurulu olduğunu, araba kiraladığınız zaman bile anlayacaksınız, çoğu arkasında tüp taşıma yerleri bulunan 4 kişilik pikaplardır. Belki birgün Bonaire’i ziyaret ederken pasaporta bile ihtiyacınız olmayacak, sadece bir kredi kartı ve dalış kayıt defteri yeterli olacak!

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi Bonaire de dalış, 7 gün 24 saat yapabileceğiniz bir aktivite. Her zaman iki seçeneğiniz mevcut: tekne dalışı ve kıyı dalışı. Tekneler genellikle, bilinen sabah, öğleden sonra ve gece dalışları için çıkarlar, ama siz her zaman bir takım malzeme kiralayıp adanın etrafında istediğiniz bir yerden kıyı dalışı yapabilirsiniz. BC’niz (ceket) için 10 USD’lik bir Marin-Park kartı almayı unutmayın!

Bonaire’deki dalış koşulları genelde tehlikesizdir. Resifler, sakin sularda direk kıyıdan veya yakınlarından yassı bir şekilde başlar, ve 7-12 metrelere kadar aşamalı bir eğim gösterir, sonra da duvar başlar ve dik bir şekilde derinlere iner.

Dalış noktalarının çoğu adanın rüzgar altı tarafında bulunurlar, ayrıca “Klein Bonaire” adasının etrafında da düzinelerce dalış noktası mevcuttur.

Batık Dalgıçları için, 1984 yılında resifin kıyısında batmış olan ve sancak tarafına doğru yatık bir şekilde 30 metre derinlikte bulunan yük gemisi Hilma Hooker, bir vazgeçilmezdir.

Bu nokta aynı zamanda akıllardan kolay kolay çıkmayan gece dalışları için de mükemmeldir.

Bilerek batırılan bu yük gemisi, artık koloniler halinde mercanlar, süngerler yaşamakta ve birçok sualtı canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

Kalınca kaplanmış dikmeleri ve pletorik deniz yaşamı ile uzun süredir favori bir dalış noktası haline gelen bir yer daha vardır,Town Pier (Kasaba İskelesi)!

İskele aktif olarak kullanıldığı için, bir takım güvenlik önlemleri mevcuttur. Dolayısı ile bu bölgede ve çok benzeri olan Salt Pier (Tuz İskelesi)’nde dalış yapmak için, gelir gelmez kendinizi kayıt ettirin.

Normların dışında bir başka dalış noktası ise, Windjammer adında bir teknik dalışdır. Dalışlar sadece rehber eşliğinde yapılır, minimum 45 metreden başlar ve mağara şnorkeli yapma şansı verir.

Bonaire’deki en iyi 5 dalış noktası

  1. Town Pier
  2. Hilma Hooker Batığı
  3. Thousand Steps
  4. Red Slave
  5. Salt Pier

Tüm bunların dışında da, Bonaire’de dünya standartlarında rüzgar ve kite sörfü yapabilir, dağ bisikleti ile gezebilir, rafting yapabilir ve hatta Harley Davidson kiralayabilirsiniz.

Ayrıca oraya kadar gidip de mutlaka yapmanız gereken şey,Washington-Slagbaai Ulusal Parkında bir günlük bir tura katılın. Yanınıza şnorkel malzemenizi ve bol bol içme suyu almayı da unutmayın!

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı