HaberlerManşetSeyahat

Türkiye, National Geographic özel seçkisinde…

Dünyanın en ünlü coğrafya ve keşif kuruluşu National Geographic, Destinations Of A Lifetime adlı kitabında Türkiye’den 6 kültür ve doğa mirasını da çok özel seçkisine aldı. 319 sayfalık kitapta Ayasofya “Belki de inşa edilmiş en mükemmel yapı” Mardin ise “Artuklu mirası” olarak sunuldu.
 

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş’ın haberine göre; coğrafya, kültür, keşifler, popüler bilim ve tarihle ilgili makalelerin yer aldığı derginin, dünyaca ünlü seyahat uzmanları ve fotoğrafçıları tarafından hazırlanan kitapta, Ayasofya iki, Mardin ise üç fotoğrafla tanıtıldı. 

Mardin
Mardin
Dünyanın en eski mekanları bölümünde Şanlıurfa Göbeklitepe, Dağ Manastırları bölümünde Trabzon Sümela Manastırı, Muhteşem Oteller kısmında Argos ve Kapadokya, Büyük Pazarlar kısmında ise Mısır Çarşısı anlatıldı. Dan Westergren’in direktörlüğünde hazırlanan kitapta Ayasofya “Belki de inşa edilmiş en mükemmel yapı” olarak tanıtıldı.
Ayasofya
Sümela Manastırı

Ayasofya için “İbadete milattan sonra 537 yılında açılmış olan çok cepheli Ayasofya, Hıristiyan ve İslam geleneklerinin ögelerini birleştirir, Ayasofya ile Sultanahmet arasındaki alan bir zamanlar tüm İstanbul’un merkezi olan hipodromdur. Halen de hareketliliğin merkezidir. Burada taze nar suyu sıkanları, simit ve tatlı olarak külahta dondurma satıcılarını, harika manzaralar eşliğinde gözlemleyebiliriz” denildi.
Mısır Çarşısı
Mısır Çarşısı

Kitapta yer alan, dünya çapında bilinen ve bilinmeyen doğal ve insan yapımı 225 yerin arasındaki Göbeklitepe için “İnşaası milattan önce 10 bin yılına uzanan Göbeklitepe’nin egzotik bitki ve hayvan resimlerini oyulduğu dikili taşlarla en eski tapınak olduğu düşünülmektedir. Çevrede antik insan figürleri bulunmuştur” şeklinde bilgi verildi.

Göbeklitepe

National Geographic, sizi bir sonraki seyahatiniz için somut fikirlere ilham veren, dünyanın en muhteşem destinasyonlarının bulunduğu bir fotografik geziye davet ediyor. En nefes kesici yerler, bu kitapta mesleklerinin zirvesindeki gezi fotoğrafçıları tarafından çekilmiş en etkileyici karelerle gösteriliyor. Etkileyici metinlerle birleştirilmiş bu görüntüler, görsel harikalarla dolu: Antik monolitler, doğal adalar, çarpıcı sanat eserleri, futurist şehir manzaraları, beyaz kumlu deniz kıyıları, yağmur ormanları, eski Arnavut kaldırımlı sokaklar ve hem klasik hem de yenilikçi mimariler. Bölgelerle ilgili her yerde bulamayacağınız bilgilerle yüklü, “Places of a Lifetime” bir çok sorunuza yanıt olacak: Ne zaman gidilmeli, nerede yemeli, nerede kalmalı ve en zenginleştirici ve otantik deneyimi sağlamak için ne yapmalı… (Kitabın tanıtım bülteninden…)

Argos in Cappadocia
Kitapta “Hawaii’nin nefes kesen, 120 katlı bina yüksekliğindeki Hi’ilawe Şelalesi’nden NASA’nın gelecekteki Mars görevinin simülasyonunu yaptığı araziye kadar doğanın en harika manzaraları ile medeniyetin en büyük başarılarını deneyimleyin” ön yazısı yer alıyor. 
Türkiye’ye ait fotoğrafların henüz basına servis edilmediği kitapta yer alan bazı eserler şunlar:
Photograph: Frans Lanting/National Geographic
Photograph: Susan Seubert/National Geographic
Photograph: Ira Block/National Geographic
Photograph: Amy Toensing/National Geographic
Photograph: Jim Turner/National Geographic
Photograph: Mike Theiss/National Geographic
Lavender fields at Senanque Abbey, France.
Photograph: Annie Griffiths Belt/National Geographic

Kitabı derleyen Dan Westergren hakkında:

Dan Westergren, sekizinci sınıfta çocukların merakını kamçılayan idealist fen bilgisi öğretmeninden film banyo etmeyi öğrendi. Bu ilk deneyim ona, klasik, zamansız, göz alıcı fotoğraflar çeken bir sanatçı olması yönünde ilham verdi. National Geographic Seyahat’te görüntü yönetmeni olarak görev alan Westergen, National Geographic Traveler dergisi ve Natgeo.com/travel için fotoğraf düzenlemelerinin yanı sıra, Afrika’daki Kilimanjaro Dağı ve Mont Blanc ile Avrupa Alpleri’ndeki Matterhorn gibi bölgeler de dahil olmak üzere yedi kıtada fotoğraf çekti.
 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı