Çarşamba , Aralık 11 2019

BODRUM CUP’IN GÜMÜŞ YILI

Dünyada yarışçı ve mürettebat dışında 1500 dolayında da yolcunun katılımı ile gerçekleşen muhtemelen en kalabalık ve kapsamlı yatçılık organizasyonu, Bodrum Cup Ahşap Yatlar Yelken Yarışı, 21-26 Ekim arasında 25. kez yapılarak Gümüş Jübilesini kutladı.

25. Bodrum Cup, 21 Ekim akşamı, Bodrum’da birkaç bin kişinin katılımı ile Milta Marina’da başlayıp, iskele Meydanında biten bir kortej yürüyüşü ardından düzenlenen briefing ve kokteyl ile açıldı. Ertesi gün Bodrum Kalesi açıklarından Gümüşlük rotasına start alan 25. Bodrum Cup, yarışan ve organizasyona hizmet veren 100den fazla yat ile birlikte,ertesi gün Kos adasına, daha sonra Leros’a ve oradan da yarışın sponsorlarından Palmali Grup’a ait Yalıkavak Palmarina’ya demir attı.

25. Bodrum Cup’a Yunanistan’da gösterilen yakın ilgi, Bodrum Cup Regatta’nın çeşitli bandralar taşıyan uluslararası filosu yanında, rotası ile de uluslararası karakterini vurgular nitelikte idi. Bir yarış olduğu kadar, Akdeniz’in en büyük deniz şenliklerinden de biri olan Bodrum Cup’ta gündüz yaşanan yarış heyecanı, akşamları çeşitli şenlikler, karşılama etkinlikleri ve eğlentiler ile coşkuya dönüştü. Kos’ta şehir belediyesi özel bir karşılama konseri verirken, Leros’ta katılımcıların eğlence noktalarına kolay ulaşmalarını sağlamak üzere, adanın özel otobüs seferi kondu. Yalıkavak Palmarina’da ise 25 Ekim gecesi kıyafet yarışması, son gece ise ödül töreni düzenlendi.

25. Bodrum Cup’ın Gümüş Jübilesinde getirdiği bir yenilik de yarışlarda handikap uygulanması idi. Böylece, yatlar arasındaki boy, ağırlık, yelken alanı gibi faktörlerden kaynaklanan farkların belli ölçüde eşitlenmesi sureti ile daha adil ölçütlere göre, performans öne çıkarılarak kazanma-kaybetme dengesi sağlandı. Performans Rating uygulaması sonucu, Guletler sınıfında en iyi düzeltilmiş zaman derecesini elde eden Jasmin I yatı Regatta Bayrağını ve kupayı evine götürdü. Regatta Bayrağını üç yıl kazanan yatlar, bu bayrağı ömür boyu taşıma hakkını da kazanmaktalar. 25. Bodrum Cup’ ta ikinciliği Grandi, Üçüncülüğü Ayaz alırken, Marmaris’ten gelen ve çeyrek asırdır yarışların her birine katılarak Onur Belgesini hak eden alan Büyük Yunus, dördüncü oldu.

Jasmin I, Bodrum Cup Geleneksel yatlar kategorisinde de birinci gelirken, onu sırasıyla yine Grandi, Ayaz, Pussycat ve Büyük Yunus izledi.

Türkiye’nin Bodrum dolayısı ile tanıdığı, binlerce yıldır Akdeniz’de seyreden Ege’ye özgü tırhandil tipi tekneler için, özgün ve tarihî karakteristiklerine bir saygı göstergesi olarak açılan özel sınıfta ise, düzeltilmiş zaman derecesi ile Bastarda şampiyonluğu kazanıp, Regatta Tirhandil Bayrağını evine götürdü. Bu sınıfta ikincilikten beşinciliğe kadar ödülleri Usta K, Montenegro, Cocotte ve Meke adlı tirhandiller kazandı.

Su içinde kalan boyu 30 metreyi aşan büyük yatları kapsayan Bodrum Cup Gulet XL kategorisinde birinciliği etapları sürekli ilk finiş ile tamamlayan STS Bodrum yelkenli okul gemisi kazandı. Bodrum’u sırasıyla Glorious, Borina I, Take It Easier ve Getaway izlediler.

Gümüş Jübilesinde 25. Bodrum Cup’ın getirdiği yeniliklerden biri de,şimdiye kadar ancak misafir kategorisinde Regatta’ya katılmalarına izin verilen “ahşap olmayan yatlar” için de ayrı bir yarış düzenlenmesi idi. Özellikle IRC sınıfı yatlar ile polyester diye anılan GRP teknelerin talepleri üzerine açılan bu sınıfın start ve finişleri genelde ayrı olarak düzenlendi.

25. Bodrum Cup genel ödülleri yanısıra, yarışta sponsorlar tarafından desteklenen etaplarda ilk gün Corendon, üçüncü gün Palmali, dördüncü gün Denizbank ve beşinci gün de Palmarina adına birinci gelenler ve dereceye girenlere ödülleri, düzenlenen şenlikler çerçevesinde dağıtıldı.

Yarışın Yunanisan’da Kos adasında sonuçlanan ikinci etabında ise, ölümünün 40. Yılında Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı anısına bir özel ödül verildi. 25. Bodrum Cup’ın ilginç özel ödüllerinden biri de, Barbaros Yachting tarafından, Pirî Reis Haritasının çiziminin 500. Yıldönümü anısına verildi.

Bunların dışında da, yarışı çevreleyen şenlikler , törenler ve kutlamalar çerçevesinde en şık ve ilginç kıyafeti giyen, en iyi pankartı ve logoyu tasarlayan mürettebata ve kortej yürüyüşündeki en fantastik görünen ekibe de ödül verildi. Her yıl verilen en genç yarışmacılar ödüllerini ise iki aylık denizci Eylül Yeke (Nostalgia) ile ikizler Ali Demir ve Yücel Efe Ziylan (Almira) aldılar.

Gümüş Jübilenin en anlamlı ödülleri arasında Bodrum Cup’a en çok katılan yatlara bu yıl ilk kez verilen Şeref Ödülleri de yer almakta idi. En büyük ödülü, hiç aksatmadan 25 yıldır Bodrum Cup’a gelen Marmarisli yat, Büyük Yunus alırken, 20. Yılını dolduran Elele II, 15 yıldır yarışan Kaptan Yarkın ve 10 yılı tamamlayan Arielle Deniz ile Cocotte da onur listesine girdiler.

DSC_7960-20131024-004207

DSC_0015-20131028-172716

DSC_7899-20131024-005755

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...

Yüzen Venedik: Costa Venezia 

Costa Cruises’un Çin pazarı için tasarladığı yeni gemisi 135 bin ton ağırlığında, 323 metre uzunluğunda …