Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Curaçao – Yeni Bir Sır Perdesi Aralanıyor

Hollanda Antillerinden birisi olan Curaçao, karayiplerde yer alır ve Antillerin başkenti olan ve nüfusu 150,000 olan güzel Willemstad şehrine ev sahipliği yapar. Antilleri oluşturan diğer adalar Aruba, Bonaire, Saba, St. Eustasius ve St. Maartin’in Hollanda bölümüdür.

Curaçao sadece mükemmel bir dalış sunmakla kalmayıp, casinoların bulunduğu ve büyük gezi gemilerin uğradığı bir parti adasıdır. Eğer sadece dalış ve sessizlik isterseniz, Bonaire’e gitmenizi öneririz.

Sadece 171 km2 kare olan adada, Hollandaca, Papiamento dili, İngilizce ve İspanyolca konuşulmaktadır. Çoğu Karayip adalarında da olduğu gibi, yüksek sezon Kasım’dan Nisan’a kadardır. Diğer dönemlerde yarı yarıya ucuz konaklama bulabilrsiniz.

Bonaire’de de olduğu gibi adanın hemen hemen her yerinden kıyıdan dalış yapmanız mümkündür. 64 km’lik batı sahilindeki beyaz taşlar size yol gösterecektir. Aynı zamanda 20 km’lik Curaçao Sualtı Marin Parkı ve güney doğu sahil şeridinde bulunan 1500 hektarlık resifler size unutlumaz dalış maceraları sunacaktır.

Daha uzakta bulunan dalış noktalarına ise, birkaç günlük charrter dalış tekne turları ile ulaşabilirsiniz.

Ortalama su sıcaklığı 25-28 derece olup, 1.5 mm’lik shortie veya 3 mm’lik full elbise ile rahatlıkla dalış yapabilirsiniz. Tüm yıl boyunca dalış yapabileceğiniz bu adada, sualtı görünürlüğü 30 metrenin üzerindedir.

Curaçao’nun sualtı güzellikleri 20 öncesine kadar uzanır ve artık burada birçok 5 yıldızlı PADI Dalış merkezleri sizleri beklemektedir.

Adada her seviye dalgıça hitap edebilecek yerler vardır. Resifler kıyıdan başlar ve yavaşça, yaklaşık bir 20-30 metre sonra, 10-15 metrelere kadar derinleşir. Sonra da dik bir şekilde 40 metrelere kadar bir duvar şeklinde düşer.

Curaçao mercanları, Karayiplerin en sağlıklı mercanları olup, yumuşak ve sert olmak üzere çok değişik tiplerde bulunmaktadır. Renkli sünger oluşumları, büyük turuncu fil kulağı süngerleri, mor organ-tüp-şekilli süngerlere sıkça rastlamak mümkündür.

Curaçao’nun ekonomisi yıllardır gemiciliğe bağlı olduğu için, sualtının gemi batıklarıyla dolu olmasına şaşmamak gerekir. Adanın en meşhur batığı Superior Producer isimli bir kargo gemisidir. Gemi 1977 yılında Willemstad’da batmıştır.

Şu an dik bir pozisyonda 33 metre derinlikte oturan batık mercanlarla kaplanmış ve birçok resif balığına ev sahipliği yapmaktadır.

Curaçao’nun deniz akvaryumu ise, yunus ve foklarla dalış imkanı bulabileceğini muhteşem imkanlar sunmaktadır.

Curaçao’daki en iyi 5 dalış noktası

  1. Mushroom Forest
  2. The Superior Producer
  3. Hell’s Corner
  4. House Reef at Habitat Curaçao
  5. Tugboat at Caracasbaii

Ayrıca Klein Curaçao‘ya günlük bir tur ile gidip, dalıp, şnorkel yaparak kumsalda dinlenmenizi, doyasıya BBQ yemenizi ve dönüş yolculuğunda da bir güzel kestirmenizi tavsiye ederiz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı