Dalış NoktalarıDalış YazılarıFehmi ŞenokKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Kuşadası – Ada Banko

Kuşadası’nın yaklaşık 1 mil batısında bulunan bu resif, her gün birçok dalgıca ev sahipliği yapmaktadır. Resif, Kuşadası’nın merkezindeki limandan kalkan dalış teknelerinin yanı sıra otel ve tatil köylerinden gelen teknelerle de dolmaktadır. Oldukça büyük olan bu kayalıklarda en az 6 ayrı dalış noktası bulunmaktadır.

Resifin batısı daha derin ve açık su olmasına karşın büyük balıklar daha çok resifin karaya baktığı doğu tarafındadır. Resifin batısındaki derin sularda ise kayalıklar daha renklidir.

50 metreye kadar inebileceğiniz taşlarda sizi mor pembe renkli boru süngerlerikarşılar. Boyları 6-10 cm arasında değişen süngerler makro fotoğrafçılar için uygun bir konu oluşturur.

Derin sulardaki mor pembe süngerlerle kaplı kayalar bu derinliğe inebilen eğitimli ve deneyimli dalgıçları etkileyecektir.

Resifin doğusu ise ilk 15 metreden sonra dalgıçları uzaktan izleyen 10-15 kg’lık orfozlar ile doludur. 20.metreye geldiğinizde ise oldukça büyük lagoslar ve sinaritler ürkek yaklaşımları ile sizi süzerler.

30.metrede ise kıyılarımızın alışılagelmiş amforaları ve kumluk alanlarda ilgiyle yanınıza gelen akyalar fotorafçıları beklerken, dalış merkezlerince suya bırakılan bir sandalye ise hatıra fotoğrafı çektirmek isteyenleri beklemektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı