Dalış NoktalarıDalış YazılarıHakan AydınkaptanKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Malta

Her dalicinin rüyasinda degisik ülkekerde ve denizlerde dalmak vardir. Bazilarimiz bu rüyayi turist olarak gittigimiz dalis turlari ile gercege donustürürüz. Bende her dalici gibi degisik bölgelerde dalis yapmayi hep arzulamisimdir.

Gecen sezon sonu daha önce temaslarda bulundugum bir dalis okulundan beraber calisma teklifi geldi. Bu teklif Malta‘dan geliyordu. Kalan bir hafta icinde hazirliklarimi yapip Almanya’ya oradan Malta’ya gececegim. Internetten ve beraber calisacagim kisilerden gerekli bilgileri aldiktan sonra hazirliklarimi tamamladim. Biletimi karsi taraf gönderdiginden rahattim ayrica hava alaninda beni karsilayacaklardi.
Almanya’dan sabah saat 00:05 de kalkan ucagim saat 08:30 gibi Malta üzerindeydi havanin acik olmasi adanin tüm görüntüsünü kus bakisi görmemeize izin veriyordu. Ada’nin etrafi dik ucurumlarla cevriliydi, bir an Antalya’nin falezleri geldi aklima ve cok gecmeden hava alani, pasaport kontrolü derken beni karsilamaya gelen arkadaslarla bulusmam.

Esyalarimi onlarinda yardimiyla arabaya yüklüyor ve dalis okulunadogru yola cikiyoruz. Yolumuz yaklasik bir saat. Yol boyu ben merakli bakislarla etrafi seyrediyor, biryandanda gelen sorulari cevapliyorum. Yorgun olmama ragmen, yeni günün ve yeni ekibimin sicakligi ile bir saatlik yol cabucak bitiyor.

Okulun kapisi kapali. Uwe kapiyi aciyor ve hemen kahve servisi. Ben okuldaki sessizlikden herhalde buradada sezon bitti derken, telsizle konusmalardan anliyorum iki tekne de dalisda. Ögleden sonra dönecekler.

Lothar okulda kaliyor, ben Uwe ile beraber kalacagim yere gidiyorum. Evimiz, cünkü bu evde bes egitmen kaliyor ve herkesin odasi var. Uwe bana odami gösterip gidiyor.

Evde tek basimayim, yerlesme, dus ve üc saat kadar uykudan sonra tekrar Uwe geliyor. Tekneleri karsilamak üzere okula dönüyoruz. Okul denize sifir konumda ve tekneler cok rahat yanasiyor. Gözlerime inanamiyorum iki teknede ful!

Malzemeler elden ele sistemi ile indiriliyor, herkes kendi malzemesini yikiyor ve asiyor. Zaten olmasi gerekende bu. Dalmak paylasmak degil midir?

Kalabalik dagildiktan sonra dalisdan gelen ekip arkadaslarimla tanisiyor ve tüp doldurmaya basliyoruz. Kombine bir calisma sistemi var. Aksamdan hersey hazir. Sabah misafirler aliniyor tüp havalari tek tek yeniden kontrol edilyor. Her rehber tekneye binis ve inis anina kadar grubu ile beraber ve her konuda yardima hazir.

Aksam evde koyu bir sohbet, bu sefer sorulari ben soruyorum cünku dalis bölgeleri ve dalis sistemi ile ilgili ön bilgiye ihtiyacim var. Siki bir ekip calismasi, sualti haritalari krokiler ve yarinki dalis planindansonra herkes yorgun yatiyor.

Sabah saat 07:00 tüm ekip ayakta, kahvalti ediliyor, saat 08:00 okuldayiz ve hersey hazir. Dietmar okula uzak mesafede kalan misafirleri almak üzere yola cikiyor. Kalanlar son kontrollerden sonra listeleriyle misafirleri karsiliyor. Herkes malzemeleriyle beraber teknelerdeki yerini aliyor.

Saat 09:30 hareket. İlk dalis bölgemiz Ghar Lapsi: Black Rock30m.kücük bir adacik ve denize paralel olarak inen yamac bircok kaya kütlesi, irili ufakli bircok balik ve mükemmel bir görüs mesafesi. Ikinci dalis öncesi yine Ghar Lapsi bölgesi; Lapsi Caves 25m.magara ve reef. Yine görüs mükemmel. Magaranin üzeri bir baca seklinde ve iceriye isik aliyor (Marmaris baca magaranin büyügü, diyebilirim).

devam edecek …

HAKAN AYDINKAPTAN
Dalış Eğitmeni / Rehber

langusten@web.de

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı