Dalış NoktalarıDalış YazılarıHakan AydınkaptanKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Malta – 2

Malta’da ilk dalisim böylece baslamis oluyor. Dönüsle beraber rutin faaliyet devam ediyor, ertesi gün icin tüplerin dolumu, ekipman kontrolü, gruplar belirleniyor. Yorgunluk herzaman oldugu gibi yeni bir bölgeyi kesfetmenin verdigi hazla unutuluyor.

Akdenizi cok iyi bilmemin birsey ifade etmediginin bilincindeyim. Daha önce dalis yapmadigim bu bölgeyi A’dan Z’ye cözmeliyim cünkü rehber ve egitmenim. Ne derler sonra?

Malta üc adadan ibaret; Malta,GozoComino. Malta ile Gozo arasinda sürekli feribot seferi var. Zaten ada turizm ekonomisine bagli oldugu icin ve bir ada oldugu icin herkes denizci.

Ada halki ve yöneticiler Dalis turizminin ada ekonomisine katkisinin farkina cok önceleri varmislar. Adalar etrafinda adi gecen batiklarin bir kismi turizm amacli olarak özel batirilmis!

Batik dalisi kadar ilgi ceken diger bir konu ise; adanin jeolojik yapisindan ötürü bir cok dik duvar ve magara dalisinaolanak tanimasi.

Sayisi otuz civarinda olan dalis okulu ve yetkililerce sualtina yerlestirilen heykeller; her ne kadar sonradan yerlestirilse de ilgi cekici.

Bütün dalis bölgelerine tekne ile gitme sansimizin olmadigini ögrendigimde neye ugradigimi sasiriyorum. Araba ile gitmek ekipmani disarda giymek ve tüp sirtinda biraz yürümek hatta merdiven inip, dalis sonrasi merdiven cikmak gerekiyor. Ama dogrusu deger cunku adadaki sistem bu ve bütün dalis okullari bunu uyguluyor. Örn.Rozi veya Um El Faroud batiklarina dalisi yapacaksaniz ortalama 1 saat araba yolculuguna katlanacaksiniz.

Malta eskiden Ingiliz sömürgesi oldugundan trafik akisi soldan ve elektrik sistemleri yine üclü giris. Bana biraz Kibris’i hatirlatiyor. Halk Arapcayla karisik Ingilizce konusuyor. Ingilizce anlasmak mümkün. Para birimi Malta Lirasi (1 Lira 2,5 €). Dogrusu beni yasantidan cok dalis ilgilendiriyor. Gitmeden önce yeni aldigim sualti kamerami kullanmak icin bol bol vaktim var.

Ilk hafta dalis bölgelerini ve etrafi tanidiktan sonra daha bir rahatliyorum. Oradaki sisteme cabuk uyum saglamam islerimi de kolaylastiriyor. Hergün dalisa cikiyoruz. Okul sahibi kari kocada egitmen oldugundan toplam yedi egitmeniz ve her hafta bir kisi izinli. Diger alti kisi kurs ve dalis programina göre harekat ediyor.
Tüm dalislar ilgimi ceksede burada magara ve batik dalislari daha ilginc geliyor bana.

En cok da Alex Cave; bu magara degilde magara gruplari daha dogrusu. Üc büyük magara ve bircok tünel mükemmel isik hüzmeleri, olusumlar. Gercekten cok güzel ve ilgi cekici diyebilirim.

devam edecek …

HAKAN AYDINKAPTAN
Dalış Eğitmeni / Rehber

langusten@web.de

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı