Dalış NoktalarıDalış YazılarıFehmi ŞenokKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Saroz – İbrice Limanı

Sarp kayaların deniz ile birleştiği yere gizlenmiş bir limandır. Arabanızı kıyıya çekip istediğiniz her dalışı yapabileceğiniz bir dalış noktasıdır. Genellikle bu bölgeye dalışa gelenler Keşan’daki otellerde ya da doğada çadırda kalmaktadırlar.

Liman özellikle hafta sonu için İstanbul’dan gelen en az 10 dalış merkezini aynı anda ağırlar. Bu da en az 100 dalgıç demektir. Bireysel olarak gelenleri de düşünürseniz her köşe dalgıç ile dolup taşar. Fenerin bulunduğu yerden dalışa gidebileceğiniz gibi hemen yanındaki kumsalı da dalış için kullanabilirsiniz. Sudaki deniz kestanelerinin bolluğundan patik ya da patikli palet kullanmanızı tavsiye ederim. Bu bölgede onlarca dalgıç eğitim aldığından sualtı kalabalık gibi görünebilir. Ancak hiç düşündüğünüz gibi değildir.

Eğitimler genelde 9 ila 25 metreler arasında yapılmaktadır. Dolayısı ile koyun doğusuna doğru 50 metre kadar yüzüp dalmanızı öneririm. 3 metrede başlayan görkemli sualtı renkleri ve canlıları sizi beklemektedir.

Her mevsim ayrı bir coşkuyu ve yaşamı barındıran bu sulardaki derinliğin 45 metreye kadar gitmesinden dolayı derin dalış olanağı bulunmaktadır. Bu konuda eğitimliler derin dalış yapabilir. İlk metrelerden sonra balık çeşitleri ile ünlü Saros’da her canlıyı her an görebilirsiniz.

Fotoğrafçılara ise özellikle sığdaki kovuklarda gece dalışı öneririm. Limandaki lokantanın ucundan suya girenler de karadaki dağların yapısını sualtında bulacaklardır. Kovuklar arasına gizlenmiş ahtapotlar, açıkta dolaşan akyalar ya da sazlıklar arasındaki sübyeler size hoş geldin diyeceklerdir.

Y. Fehmi ŞENOK
Sualtı Fotoğrafçısı

fsenok@scubaturk.org
www.scubaturk.org

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı