Dalış NoktalarıDalış Yazılarıİhsan KüçükünsalKöşe YazılarıSeyahatYaşam

Tobago

Karibiklerde yer alan Tobago, dalgıçlara inanılmaz zengin bir marin çevresi sunmaktadır.

Çünkü Guyana akıntısı, Güney Amerika’nın doğu sahilideki Orinico nehir ağzından akan plankton-zengini suları, buraya taşımaktadır.

Sonuç ise, Tobago’nun muhteşem marin krallığını besleyecek zengin bir karışım meydana getirmektedir.

Kendi halinde bir ada olan Tobago’da sakin deniz kenarı tatil yerlerinden, son derece lüks otellere kadar değişik konaklama imkanları bulmak mümkündür.

Ortalama su sıcaklığı 26 ila 27 derece arasında değişir. Tüm dalışlarınızı 1,5 mm’lik bir shorty veya 3/5 mm’lik bir full elbise ile yapabilirsiniz.

Görünürlük, Orinoro’dan gelen plankton akıntıına bağlı olarak 15-25 metre arasındadır. Kasım’dan Ağustos ortasına kadar gidilmesi tavsiye edilir.

Adanın her tarafı mükemmel bir dalış olanağı sunmaktadır. Adanın Batı ucunda bulunan “The Shallow” – çok büyük bir plato – kuvvetli akıntılara sahiptir. Buradaki sepet ve fıçı süngerleri, değişik formlara bürünmüş ve zengin gorgonia mercanları ile kaplanmıştır. Burada açık denizlerde yaşayan canlılara da bolca rastlamak mümkündür. Her an bir kaplumbağa, köpek balığı veya büyük vatoz ile karşılaşabilirsiniz!

Resifler daha çok adanın kuzey bölgesinde bulunan kayalık bölgeleri kaplamışlardır.The Sisters gibi, bitki ve canlıların bolca olduğu zirveler, derinlerden başlayıp ucunu doğruca dışarı kadar çıkarır, sonra batar ve tekrar çıkarır.

Tobago’nun en merak uyandırıcı dalış noktaları ise, Speysideyakınlarındaki batı ucunda ve Giles adalar topluluğunu barındıranBatteaux koyundadır.

Bookends isimindeki başka bir noktada, açık Atlantik okyanusundan çarpan dalgalar, iki zirve üzerinde ikiye ayrılırlar. Böylelikle çok kalın bir bulut tabaksına benzeyen, yoğun havadar bir su kütlesi oluşur. Meraklı iri balıklar bu kütlenin içinden aşğıdaki dalgıçları seyrederler. Bu çok etkileyici sihirsel bir görüntüdür, adanın geri kalanı ise tüm cazibesiyle dalgıçları beklemektedir.

Tobago’daki en iyi 5 dalış noktası

  1. Buccoo Reef
  2. Bookends
  3. Sisters
  4. Goat Island Dream
  5. Stingray Alley

Eğer Mart ile Ağustos ayları arasında gitmişseniz, mutlaka yapmanız gereken şey ise, Turtle Beach‘e gidip, nesli tükenmekte olan logger-head kaplumbağalarının, kıyıya çıkıp yumurtalarını nasıl bıraktıklarını seyretmek olmalıdır!

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı