ÇevreDeniz YazılarıGökhan KarakaşHaberler

15 Kentte 300 Ada

Göllerin üzerinde hareket ettiği için ‘yüzen ada’ olarak adlandırılan coğrafi şekiller Samsun’dan Afyon’a pek çok ilde tespit edildi. Prof. Dr. İhsan Bulut ise uyarıda bulunuyor: “Su seviyesi azaldı, adalar tehdit altında”

15-kentte-300-ada-3936681

Büyük su birikintileri içinde karayla bağlantısı olmayan ve serbest biçimde hareket eden doğal yapılar 2 yıl önce ‘Yüzen Ada’ olarak isimlendirilerek Coğrafya kitaplarında yer almaya başladı.

Bitkilerin birbirlerine çok sıkı tutunması ve ardından da kilin yüzeyde tutunarak bir kara kütlesi oluşturmasıyla meydana gelen yüzen adalar, rüzgârın estiği yöne doğru hareket ediyor. Kalınlıkları 1 metreden 3 metreye kadar artabilen bu adalarla ilgili bilimsel çalışmayı ise Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Bulut yürütüyor.

15 kentin sulak alanlarında var
Şimdiye kadar Sakarya, Samsun, Bingöl, Afyon gibi 15 kentin sulak alanlarında 300 kadar yüzen ada tespit ettiklerini kaydeden Bulut, Anadolu’nun çeşitli köylerinde coğrafya öğretmenliği yapan gönüllülerin bildirimiyle araştırmaların sürdüğünü söyledi. Yüzen adaların coğrafyanın yeni bir kavramı ve araştırma konusu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bulut, “Yüzen adalar tabiatın mucizelerinden biri. Ülkemiz yüzen adalar açısından oldukça zengin. Hemen hemen her coğrafi bölgemizde yüzen adalara ve oluşumlarına rastlanıyor. Oysa ki antik çağda dahi varlığı bilinen bu zenginliğin son zamanlara kadar kayıp mirasımız olduğu düşünülüyordu” dedi.

‘Pek çoğunu kaybettik’
Antik Roma döneminde Marmara Gölü’nde dini törenlerin yüzen adalar üzerinde yapıldığına dikkat çeken Bulut, “Yazılı kaynaklar Anadolu’da binlerce yüzen ada olduğunu belirtiyor. Maalesef kültürel ve doğal önemi büyük olan yüzen adaların çoğunu kaybetmişiz. Tespit edebildiğimiz kadarı şu an için 300 kadar. Su seviyesinin azalması adaları tehdit ediyor. Çok sayıda yüzen adayı bu şekilde kaybettik. Göllerden tarımsal amaçlı su alınması yüzen adaları yok ediyor” dedi.

Gökhan Karakaş

milliyet.com.tr

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı