Deniz YazılarıDenizcinin El KitabıFaydalı BilgilerKöşe YazılarıTunç Tokay

Çatışmayı Önleme Kuralları 6

5. Öncelikli Yol Hakkı

KUVVETLE YÜRÜTÜLEN TEKNELER

Tanım: Makine gücü ile yürütülen herhangi bir teknedir .[Kural 3 (b)]

Kendi aralarında Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları Kısım II’ de belirtilen kurallara uyarak çatışmadan kaçınırlar. Kural 18 gereği, diğer bütün teknelere yol verirler.

Gündüz işareti: Kuvvetle yürütülen bir tekne seyir halinde olduğu zaman, bir silyon, borda fenerleri ve bir pupa feneri gösterecektir. [Kural 23 (a)] (Şekil 6.1)
Boyu 50m.den uzun kuvvetle yürütülen tekneler,kıç tarafa doğru ve baş taraftakinin yukarsında ikinci bir silyon feneri göstereceklerdir. [Kural 23 (a) (ii)] (Şekil 6.2)

Azami hızı 7 deniz milini geçmeyen,boyu 7m.den küçük kuvvetle yürütülen bir tekne, her yönden görünür beyaz bir fener   [Kural 23 (c) (ii)] (Şekil 6.3) ve uygulayabildiği taktirde aynı zamanda borda fenerlerini gösterir. [Kural 23 (c) (ii)] (Şekil 6.4)
Boyu 12m.den küçük kuvvetle yürütülen bir tekne, standart seyir fenerlerinin yerine her yönden görünür bir beyaz fener ve borda fenerlerini gösterebilir. [Kural 23 (c) (i)] (Şekil 6.4)

Kısıtlı görüş şartlarında verilecek ses işareti
İki dakika aralıklarla bir uzun ,iki kısa düdük. [Kural 35 (c)]

Şekiller  http://www.navcen.uscg.gov/ internet sitesinden alınmıştır

TUNÇ TOKAY
Eğitmen / Uzak Yol Güverte Zabiti

tunctokay@hotmail.com
ttokay@yahoo.co.uk

 

 

Yazı Dizisinin Diğer Bölümleri<< Çatışmayı Önleme Kuralları 4

Tunç Tokay

Yeterlilikler: Uzak Yol Güverte Zabiti Yacht Master 1.Sınıf Dalgıç Deniz Eğitimci Yeterliliği 1979 Deniz Harp Okulu mezunu. 1981-1982 Kurtarma Sualtı Komutanlığı Balıkadam ve 1. Sınıf Dalgıç (Deep Sea Diver) eğitimi. 1979 – 1985 tarihleri arasında Deniz Kuvvetlerine ait Mayın Tarama gemilerinde Haraket Subaylığı, Çıkarma gemilerinde Komutanlık ve Kurtarma gemilerinde II.Komutanlık görevlerinde bulunmuş ve 1985 yılında Deniz Kuvvetleri'nden ayrılmıştır. 1982-1987 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hukuk eğitimi. 1987-2003 Çeşitli tip ve büyüklükte yatlarda Yat Kaptanlığı. 1998- Eğitmen Kaptan. TUNÇ TOKAY Eğitmen / Uzak Yol Güverte Zabiti tunctokay@hotmail.com ttokay@yahoo.co.uk

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı